Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 12:33

Špeciálna Toyota určená na budúcoročné olympijské hry. Poháňa ju elektrina

V ostrej prevádzke poslúži nielen návštevníkom, ale aj zdravotníkom pri prevoze "pacienta".

Špeciálna Toyota určená na budúcoročné olympijské hry. Poháňa ju elektrina
Zdroj: Toyota

Toyota je celosvetový partner olympijských a paralympijských hier, ktoré sa budú konať už budúci rok v japonskom hlavnom meste.

Špeciál od automobilky pre Tokio 2020 je určený pre športovcov, organizátorov, návštevníkov, handicapovaných alebo i starších ľudí, tehotné ženy či pre rodiny s malými deťmi. Prepraví totiž až šesť pasažierov, no to nie je všetko.

Toyota pripravila pre olympiádu celkom 200 takýchto elektromobilov s 19 kilometrovou maximálnou rýchlosťou a keďže ide o elektromobil, dojazd na jedno nabitie je sto kilometrov. K videniu budú priamo na športoviskách, ale taktiež v olympijskej dedine.

"Časť vozového parku bude zároveň slúžiť na pomoc v núdzi na rôznych akciách v priebehu celého leta," dodáva Jitka Jechová z českého zastúpenia značky Toyota.

Osobné "presúvadlo" s názvom APM (Accessible People Mover) je 3,9 metra dlhé, dva metre vysoké, 1,6 metra široké a bude ho možné v Tokiu vidieť v celkom dvoch variantoch.

Bežnejšie bude prevedenie Basic s tromi radmi miest. Pri prevoze pasažierov pripútaných na vozík je možné konfiguráciu zmeniť sklopením sedadiel. Z bezpečnostných dôvodov je sedadlo vodiča vyvýšené a umiestnené uprostred, aby šofér videl na cestujúcich pri nastupovaní a vystupovaní.

Sedadlá pre pasažierov sú prístupné z oboch strán vozidla, nechýbajú bezpečnostné tyče po oboch stranách, ale ani kotevné dosky a rampy pre prepravu cestujúcich na invalidnom vozíku.

Zdroj: Toyota

​Ďalší variant nazvaný Relief má polovicu druhého a celý tretí rad vyhradený pre nosidlá. Vozidlo bolo zároveň navrhnuté tak, aby v ňom mali miesto dvaja zdravotníci na sedadlách hneď vedľa nosidiel.