Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 11:20

Takto vyzerá zrejme najatraktívnejšia Škoda súčasnosti. V Európe si ju však nekúpite

Prepracovaný vzhľad model Kamiq, z ktorého koncept VISION GT vychádza, skutočne veľmi obohatil.

Takto vyzerá zrejme najatraktívnejšia Škoda súčasnosti. V Európe si ju však nekúpite
Zdroj: Škoda

Na nedávnom autosalóne Shenzhen-Hong Kong-Macao International Auto Show 2019, ktorý sa konal od 1. júna do 9. júna 2019, sa predstavila okrem iného aj akási predzvesť budúceho člena rodiny SUV českej značky Škoda. Štúdia s označením VISION GT je vyobrazením mestského športovo-úžitkového vozidla, so skutočne peknými tvarmi. 

Pripravovaná kupé novinka stojí na základoch čínskej verzie Škody Kamiq, ktorá má lacnejšie vypracovanie interiéru, staršiu platformu s kratším rázvorom a využíva atmosférický 1,5-litrový FSI motor s výkonom 81 kW.

​Vzhľad bol oproti modelu Kamiq zásadne prepracovaný, čo je možné vidieť na prednej časti v podobe úzkych Matrix LED svetlometov, výraznejšieho nárazníka, väčšej masky chladiča (tradične pri koncepte podsvietená) a zmenám sa nevyhla ani zadná časť.

Tá bola upravená viac na štýl "kupé" a pribudli úzke dynamicky tvarované svetlomety, prepracovanejšie lakovanie jednotlivých častí a tiež upravený nárazník s výrazným difúzorom. 

Kompaktné rozmery s veľkorysou ponukou priestoru v interiéri sa snúbia oproti európskej verzii Kamiqu so staršou technikou. Novinka, ktorá sa v sériovej výrobe zrejme rozlúči s obrovskými kolesami či zapustenými kľučkami dverí do karosérie, má však ponúknuť modernejšiu techniku ​​než doteraz. Rovnako má byť doplnená spomínaným športovým dizajnom s prvkami kupé.

Vďaka svojim kompaktným rozmerom je Škoda VISION GT ideálnym autom do mesta - je dlhá 4 416 milimetrov, široká 1 906 milimetrov a 1 633 milimetrov vysoká. Ešte v tomto roku má Škoda dokonca predstaviť sériovú podobu vozidla, vychádzajúceho zo štúdie VISION GT, s predpokladaným označením Kamiq GT.

Fanúšikovia v Európe, ktorým sa pripravovaný člen rodiny SUV páči, zrejme zostanú smutní. Finálny model bude totiž určený pre dominantný čínsky trh, ktorý je pre značku Škoda kľúčový. Čína teda bude (aspoň zatiaľ) jediným trhom, na ktorom česká automobilka ponúkne Kamiq GT a celkovo päť rôznych modelov SUV.

​Základ palety tvorí v Číne Škoda Kodiaq a Karoq, ktorý je o 50 milimetrov dlhší ako jeho európsky náprotivok. Čínska verzia vozidla Kamiq, Kodiaq GT a budúca sériová verzia vozidla VISION GT - ktoré boli všetky vyvinuté exkluzívne pre Čínu a v Číne - završujú portfólio vozidiel kategórie SUV na najväčšom trhu značky.

V roku 2018 dosiahla Škoda na čínskom trhu silnejší rast ako ktorákoľvek iná európska automobilka. Aj napriek zložitým ekonomickým rámcovým podmienkam navýšila značka svoje dodávky zákazníkom oproti uplynulému roku o 4,9 percenta na 341-tisíc vozidiel. Už v roku 1936 mala Škoda v Číne päť obchodných zastúpení. V roku 2007 sa česká automobilka na čínsky trh vrátila. Od roku 2010 je potom Čína najväčším trhom značky na svete.