Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 11:07

V Česku predstavili špeciálne Audi Q7. Dostalo jedinečnú súčiastku vozidiel F1

Technológia e-turbo môže pomôcť výrobcom splniť prísne emisné limity a zároveň zachovať radosť z jazdy.

V Česku predstavili špeciálne Audi Q7. Dostalo jedinečnú súčiastku vozidiel F1
Zdroj: netcarshow (Ilustračná snímka)

Spoločnosť Garrett Motion v utorok vo svojom brnenskom centre predstavila špeciálne testovacie vozidlo Audi Q7 s novou technológiou e-turbo, ktorú inak vyvíja pre vozidlá F1 pretekárskeho tímu Ferrari. 

Testovacie vozidlo je vôbec prvé v Česku s technológiou elektrifikovaného turbodúchadla. Uviedli to v utorok zástupcovia spoločnosti Garrett Motion. Brnenské centrum spolupracovalo na príprave demonštračných prototypov áut, testovanie tejto technológie v brnenskom laboratóriu však stále pokračuje.

"V turbodúchadle výfukový plyn roztáča koleso turbíny a koleso kompresora na druhej strane hriadeľa tlačí okolitý vzduch do motora, čo dodáva zrýchlenie vozidla - dobre známy efekt turbo boost," uviedol Craig Balis, viceprezident a globálny technický riaditeľ Garret Motion.

"E-turbo pridáva medzi tieto dva ventilátory elektrický motor, čo umožní rýchlejší nábeh turbo efektu. Pretože sa systém nespolieha na interný spaľovací motor, ktorý vozidlo poháňa, dochádza tiež k zníženiu spotreby paliva a zníženiu emisií výfukových plynov," dodáva Balis.

Okrem toho je tiež e-turbo schopné z prebytočných výfukových plynov vyrábať elektrinu a pri vozidlách na hybridný pohon dobíja batériu.

"Elektrifikované preplňovania, na ktorom sa brnenský tím podieľa, pomáha výrobcom vozidiel splniť vyhlášky týkajúce sa prísnejších emisných cieľov a pritom stále zabezpečuje radosť z jazdy," dodal Balis.

Značka Garrett už desiatky rokov existovala ako súčasť divízie Dopravných systémov spoločnosti Honeywell, ktorá značku v 50. rokoch minulého storočia kúpila.

​Vlani v októbri sa ako Garrett Motion zo spoločnosti Honeywell vyčlenila a stala sa samostatnou nezávislou spoločnosťou. Firma Garrett Motion, ktorej ústredie sídli vo Švajčiarsku, teraz zamestnáva takmer 7 500 zamestnancov a 1 200 vývojárov v piatich výskumných a vývojových centrách a 13 výrobných závodoch.

Brnenské centrum vzniklo v roku 2006 ako vývojové centrum firmy Honeywell, v roku 2008 sa dočkalo vybavenie špičkovými technológiami a vlani prešlo pod oddeľujúcu sa spoločnosť Garrett Motion. Tím viac ako 350 ľudí má k dispozícii testovacie a vývojové laboratóriá.