Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2019, 12:16

Do Európy mieri čínska značka áut. Chystá sa prenajímať elektrické SUV

Novinka má byť dostupná výhradne na prenájom. Cena za túto službu zatiaľ nie je známa.

Do Európy mieri čínska značka áut. Chystá sa prenajímať elektrické SUV
Zdroj: Michal Šafránek, iDNES.cz

Čínska automobilka Aiways plánuje už v budúcom roku uviesť na európsky trh športovo-úžitkové vozidlo s plne elektrickým pohonom. Informoval o tom denník Financial Times, podľa ktorého pôjde o vôbec prvý čínsky automobil ponúkaný v Európe.

Aiways plánuje začať už v apríli budúceho roka svoje športovo-úžitkové elektromobily s označením U5 prenajímať v Európskej únii, Švajčiarsku a Nórsku. Automobilka chce zaistiť cenovú konkurencieschopnosť svojich vozidiel tým, že ich bude ponúkať výhradne formou prenájmu prostredníctvom internetu.

"Ak by sme sa vydali tradičnou cestou, museli by sme budovať sieť predajcov a zaťažiť sa nákladmi," uviedol výkonný viceprezident spoločnosti Aiways pre zahraničné aktivity Alexander Klose, ktorý bol predtým šéfom čínskych aktivít výrobcu osobných vozidiel Volvo Cars.

​Spoločnosť Aiways zatiaľ nerozhodla, akú mesačnú sumu si bude za prenájom vozidla U5 účtovať. Klose však uviedol, že ak by firma tento elektromobil predávala, stál by "rozhodne" menej ako 40-tisíc eur. Vďaka tomu je možné predpokladať, že ani náklady prenájomcu za vypožičanie vozidla nebudú príliš vysoké.

Automobilka Aiways už rokuje s nemeckou firmou Vehiculum, ktorá sa zaoberá prenájmom automobilov cez internet. Šéf spoločnosti Vehiculum Lukas Steihilber uviedol, že Európania by mohli mať z čínskych automobilov obavy.

Možnosť prenájmu vozidla namiesto jeho kúpy by však podľa neho mohla pomôcť tieto obavy do istej miery prekonať. Elektromobil Aiways bol k videniu na ženevskom autosalóne tento rok v marci.