Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2019, 12:03

Slovenskí hasiči majú v garážach poriadny klenot. Šesťkolesové beštie od Toyoty

Do terénu budú hasiči na Slovensku nasadzovať aj tri nové kusy techniky v podobe špeciálnych áut Toyota Land Cruiser 6x6.

Slovenskí hasiči majú v garážach poriadny klenot. Šesťkolesové beštie od Toyoty
Zdroj: Facebook/HaZZ

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru získali do svojich rúk ešte začiatkom mája 2019 špičkové novinky. V rámci medzinárodnej konferencie s názvom FIRECO 2019 sa totiž za prítomnosti ministerky vnútra Slovenskej republiky Denisy Sakovej a taktiež prezidenta Hasičského a záchranného zboru Alexandra Nejedlého uskutočnilo slávnostné odovzdávanie troch nových špeciálnych záchranárskych vozidiel.

Ide o trojicu špeciálne upravených známych SUV / Offroad vozidiel značky Toyota Land Cruiser s vysokou terénnou priechodnosťou a brodivosťou. Získali však vylepšený pohon - osadené sú totiž na podvozku NSV 6x6 s pripájateľnou prednou nápravu.

​Vozidlá budú patriť k modulu Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel a budú dislokované na hasičských staniciach v Poprade, Banskej Bystrici a tiež v Bratislave.

"Tieto vozidlá sú vďaka vysokej prejazdnosti a priechodnosti určené na dopravu hasičskej jednotky a hasiacej látky do nedostupného terénu. Sú vybavené nádržou s objemom dvetisíc litrov vody, požiarnym čerpadlom na vodu, lanovým navijakom a pracovným osvetlením," informuje na facebookovej stránke Prezídium Hasičského a záchranného zboru.

Vozidlo je poháňané dieselovým osemvalcovým agregátom s maximálnym výkonom na úrovni 167 kW a jeho krútiaci moment dosahuje 459 Nm. Motor je spojený s mechanickou paťstupňovou prevodovkou s redukciou. Maximálna rýchlosť takéhoto kolosu je stanovená na 120 kilometrov za hodinu.

Nie je sa čomu čudovať, Toyota je totiž dlhá až 6 555 milimetrov, vysoká 2 360 milimetrov a na šírku dosahuje 1 915 milimetrov. Celková hmotnosť automobilu je potom na úrovni 6 300 kilogramov. Nadstavba v zadnej časti je k podvozku pripevnená štvoricou guľových rýchlo-upínacích pätiek, pričom je možné ju "jednoducho" odstrániť pomocou štyroch úchytov v rohoch nádrže.

​Na konci vozidla sa nachádza odnímateľný rebrík, slúžiaci pre výstup na samotnú strechu auta. Vrámci nadstavby nechýba ani čerpadlo QP -T205SLT s motorom Honda GX 270. Samozrejmosťou je i zosilnený predný nárazník s navijakom, prídavný LED pás, obe nápravy disponujú uzávierkami diferenciálov a každé koleso má pri sebe hadicu na dofukovanie.

Samotný projekt Ministerstva vnútra Slovenskej republiky GFFF-V - Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel (Ground forest fire fighting using vehicles), v rámci ktorého boli aj nové vozidlá získané, sa realizuje vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program kvalita životného prostredia.

Cieľom projektu má byť zvýšenie efektívnosti manažmentu mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy a vybudovanie technickej a inštitucionálnej podpory špecializovaného záchranného modulu.