Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2019, 10:35

Spoznali sme majiteľa najdrahšieho auta sveta. Jeho cena siaha na 11 miliónov eur

Slávny futbalista poriadne okorení svoju doterajšiu luxusnú zbierku automobilových klenotov.

Spoznali sme majiteľa najdrahšieho auta sveta. Jeho cena siaha na 11 miliónov eur
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Začiatkom roka sme mohli na prestížnom autosalónu v Ženeve vidieť "na pódiu" špičkový a jedinečný automobil značky Bugatti. Model s charizmatickým označením La Voiture Noire, zaujme nielen svojou históriou, ale aj cenovkou. Je totiž akousi "oslavou" známeho historického modelu značky Bugatti s menom Type 57SC Atlantic.

Klasiku navrhol najstarší syn zakladateľa automobilky Jean Bugatti, avšak pred 80. rokmi neďaleko výrobného závodu počas testovacej jazdy stratil kontrolu nad autom a zomrel po náraze do stromu. Príčinou bolo vbehnutie cyklistu na testovací okruh značky.

​Špičkové Bugatti La voiture Noire (v preklade "čierne auto") je postavené ako spomienka na dizajnéra v rovnakej farbe ako vtedajší Type 57SC Atlantic a vyrobené z najkvalitnejších karbónových vlákien.

Samozrejme, disponuje najmodernejšími technológiami, prvotriednymi materiálmi a spracovaním, rovnako ako brutálnym výkonom. Plnokrvný osemlitrový šestnásťvalec so štyrmi turbami, výkonom ohromných 1500 koní (1 103 kW) a krútiacim momentom na úrovni 1 600 Nm. Vďaka tomu dokáže novinka zrýchliť z nuly na stovku za 2,5 sekundy a vrásky jej nerobí ani maximálka atakujúca 400 kilometrov za hodinu.

Celý model dopĺňajú mnohé aerodynamické prvky, zadná časť má výrazný difúzor, predok zdobí mohutný nárazník s veľkolepými otvormi pre prívod vzduchu a čerešničkou na torte sú špeciálne aerodynamické disky kolies.

​Ak sa vrátime späť k cene, tá prekonáva všetky do dnes stanovené sumy za nové auto. A hoci prvé odhady hovorili o majiteľovi z kruhov samotného Volkswagenu - Ferdinandovi Piëchovi, Porscheho vnukovi a bývalom riaditeľovi koncernu Volkswagen, dnes patrí jedinečný automobilový prototyp (vyrobil sa zatiaľ len jediný kus) niekomu úplne inému. Hodnota vozidla sa odhaduje na 11 miliónov eur.

A je ním slávny futbalový hráč Christiano Ronaldo, ktorý práve modelom La Voiture Noire poriadne obohatí svoju už tak luxusnú zbierku špičkových automobilov. Nechýbajú tu kúsky od Ferrari, Rolls-Royce či Bugatti - napríklad Chiron. Na prototype budú musieť prebehnúť ešte drobné úpravy a Ronaldo si ho teda bude môcť naplno užiť až v roku 2021.