Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2019, 11:55

Kia prináša na Slovensko elektromobil so skvelým dojazdom. Poznáme jeho cenu

  • Kórejská automobilka Kia prináša do triedy mestských crossoverov novinku v podobe vozidla e-Soul.
  • Tretí celosvetovo predávaný elektromobil spoločnosti Kia Motors mal svoju slovenskú premiéru na aktuálne prebiehajúcom autosalóne v Bratislave.
Kia prináša na Slovensko elektromobil so skvelým dojazdom. Poznáme jeho cenu
Zdroj: Kia

Mestský crossover od značky Kia je vo svojej tretej generácii dynamickejší a inovatívnejší než kedykoľvek predtým. Aj keď si model e-Soul zachoval svoj ikonický dizajn a hravý charakter svojich predchodcov, v Európe bude teraz dostupný už výlučne na elektrický pohon s možnosťou výberu z dvoch pohonných jednotiek.

Akumulátory novej generácie modelu e-Soul sú aktuálne až o 30 percent energeticky účinnejšie než v prípade momentálne najpredávanejšieho elektrického vozidla v Európe.

"Model Soul bol od svojho vzniku pre značku Kia skutočným priekopníkom, určeným pre širší trh. Pred desiatimi rokmi vytvoril segment mestských crossoverov a keď sme predstavili variant Soul EV, išlo o prvý plne elektrický crossover. Nová Kia e-Soul predstavuje ešte väčší prelom, keďže v Európe ju uvádzame štandardne vybavenú elektrickým pohonným ústrojenstvom s predĺženým dojazdom – bez možnosti výberu spaľovacieho motora," informuje Emilio Herrera, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Kia Motors Europe.

Atraktívnejší než v minulosti

V roku 2018 (poslednom roku predaja končiaceho modelu) predala spoločnosť Kia v Európe viac bezemisných vozidiel Soul EV než benzínových a naftových verzií dohromady. Aj to stálo za rozhodnutím, že novinka príde výhradne s elektro-pohonom. 

Model e-Soul si zachováva všetky silné stránky, ktorými sa vyznačovali jeho predchádzajúce generácie, a teda ponúka vynikajúci pomer ceny a kvality, priestranný interiér pre päť cestujúcich a viaceré možnosťami usporiadania priestoru na rôzne účely. S dĺžkou 4 195 mm je nový model o 55 milimetrov dlhší než jeho predchodca, má rázvor 2 600 milimetrov (o 30 milimetrov viac) a o 15 milimetrov dlhší predný previs. 

Zdroj: Kia

​Európski zákazníci majú na výber aj určiť voliteľný balík SUV, ktorý vylepšuje dizajn modelu e-Soul výraznejšími oblúkmi blatníkov a opláštením bočných prahov, ako aj ochrannou doskou na spodnej časti predného nárazníka.

Bohatá výbava už v "základe"

Vodiči majú možnosť voľby z dvoch pohonných jednotiek – elektromotor s dlhým dojazdom (64 kWh) alebo elektromotor so štandardným dojazdom (39,2 kWh). Bez ohľadu na vybranú verziu, obidva varianty ponúkajú podstatne lepší dojazd než končiaci model Soul EV. Nový model má aj vylepšený jazdný výkon, keďže podstatne silnejšie elektromotory poskytujú krútiaci moment až 395 Nm, čo je o 39 percent viac ako predchádzajúci model.

Základné prevedenie s výbavou Gold, výkonom elektromotora na úrovni 100 kW (136 koní) a kapacitou batérie 39.2 kWh (277 kilometrov dojazd) štartuje na sume 35 690 eur. Výkonnejšia verzia s rovnakou výbavou, no výkonom 150 kW (204 koní) s kapacitou batérie 64 kWh (452 kilometrov dojazd) začína na 39 490 eur.

Zdroj: Kia

​Vyššia výbava Platinum je k dispozícii výhradne pre silnejší variant s výkonom 150 kW, pričom cena za takýto model začína na 41 290 eur. Model využíva vo všetkých verziách bezstupňovú redukčnú prevodovku a záujemcovia si môžu priplatiť v podstate len za metalický lak vozidla.

Už v základe však máte napríklad LED svetlomety vpredu a vzadu, hmlovky, elektrickú parkovaciu brzdu, vyhrievaný volant a predné sedadlá, adaptívny tempomat s funkciou Stop/Go a mnoho ďalšieho.