Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2019, 14:20

Toyota predstavila v Šanghaji dve elektrické novinky. Predaj odštartuje budúci rok

Autosalón v Šanghaji využila automobilka Toyota na odhalenie dvoch dôležitých noviniek s elektrickým pohonným ústrojenstvom.

Toyota predstavila v Šanghaji dve elektrické novinky. Predaj odštartuje budúci rok
Zdroj: Toyota

Spoločnosť Toyota predstavila na autosalóne Auto Shanghai 2019, ktorý ešte aktuálne prebieha, dva nové elektrické modely. Ide o Toyotu C-HR a s ňou spríbuznený model IZOA, ktoré sú prvými elektromobilmi Toyoty na batérie a ktoré zároveň debutujú v Číne. Do autosalónov sa majú dostať už na budúci rok.

Elektrickú Toyotu C-HR bude značka vyrábať v továrni GAC-Toyota a model IZOA v závode FAW-Toyota. Nový model má už tradične pozmenenú prednú masku so zmenšenou mriežkou chladiča, čisto elektrický motor totiž vyžaduje menej chladenia než bežný spaľovací agregát.

Toyota zatiaľ o nových vozidlách neposkytla žiadne detailné technické informácie. Isté však je, že na čínsky trh sa dostanú novinky ešte v prvej polovici roka 2020.

Toyota v Šanghaji predstavila aj mnoho ďalších elektrifikovaných automobilov - hybridné verzie obľúbeného SUV modelu RAV4, ktoré debutujú na tomto trhu, alebo modely Alphard a Vellfire, Corolla a Levin vo verziách plug-in hybrid dostupných v Číne od marca tohto roku.

Atrakciou stánku Toyota je aj koncepčný model s označením Rhombus. Je to elektromobil, ktorý bol vyvinutý v Toyota Motor Engineering & Manufacturing China, čiže v centre výskumu a vývoja Toyoty v Číne.

„Od roku 2017 robí Toyota v Číne testy vodíkového modelu Mirai. Uvažujeme aj o zavedení ďalších modelov na palivové články na čínsky trh, vrátane autobusu FC Coaster,” povedal viceprezident spoločnosti Toyota Moritaka Yoshida.

Značka plánuje zároveň zintenzívniť elektrifikáciu svojho modelového radu tak, aby do roku 2030 predávala až 5,5 milióna elektrifikovaných áut ročne - tento počet v súčasnosti predstavuje polovicu predaja Toyoty vo svete.

​Aktuálne predáva v strednej a západnej Európe 50 percent hybridov z celkového objemu svojich predajov. Do februára 2019 predstavoval celosvetový predaj elektrifikovaných automobilov japonského výrobcu takmer 13 miliónov áut, počnúc prvou generáciou Priusu v roku 1997. Tieto vozidlá umožnili znížiť emisie CO2 o viac ako 103 miliónov ton.

V novembri 2018 na veľtrhu China International Import Expo v Šanghaji predstavila Toyota aj novú koncepciu mobility, založenú na elektrifikácii, informatizácii a umelej inteligencii.

Príkladom jej implementácie do života je systém e-Pallete založený na elektrických a autonómnych vozidlách pre univerzálne použitie. Blížiace sa Letné olympijské hry a Letné paralympijské hry 2020 v Tokiu budú príležitosťou na predstavenie tohto konceptu tiež priamo v praxi. Získané skúsenosti využijú následne aj počas Zimných olympijských hier 2022 v Pekingu.