Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2019, 15:46

Ford svojím modelom ovládol svet. Toto kupé bolo v roku 2018 najpredávanejšie

Nadšenci zo všetkých kútov sveta oslavujú, že sa už štvrtý rok po sebe stal práve tento model najpredávanejším športovým kupé na svete.

Ford svojím modelom ovládol svet. Toto kupé bolo v roku 2018 najpredávanejšie
Zdroj: Ford

Ford si pred niekoľkými dňami pripomínal v poradí už 55. výročie legendárneho modelu Mustang. Od Austrálie až po Peru vládne tento charizmatický model ako najpredávanejšie športové kupé sveta za minulý rok 2018, v ktorom sa podľa údajov IHS Markit predalo celkom až 113 066 kusov tohto vozidla.

Rok 2018 bol teda nielen rokom, keď Mustang už štvrtýkrát po sebe potvrdil svoje prvenstvo ako najpredávanejšie športové kupé sveta, ale zároveň sa stal najpredávanejším športovým kupé taktiež v Spojených štátoch, kde automobilka Ford minulý rok predala až 75 842 kusov tohto kupé modelu.

Pokračuje v raste

Za prvý štvrťrok 2019 už pritom predala spoločnosť Ford v Európe 2 300 vozidiel Mustang, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje ďalší nárast o viac ako 27 percent. 

Medzi hlavných 20 európskych trhov patrí Rakúsko, Belgicko, Británia, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko, Rumunsko, Švédsko a Švajčiarsko.

„Keď Ford pred 55 rokmi uviedol na trh model Mustang, úplne sme tým zbúrali zaužívané stereotypy,“ povedal Jim Farley, prezident spoločnosti Ford pre globálne trhy. „Nič nevypovedá o slobode a potešení z jazdy tak ako Mustang; je to ikona. Neexistuje nič lepšie než vrčanie motora V8 v krásny jarný deň. Nečudo, že je to najobľúbenejšie športové kupé na svete.“

Podľa údajov spoločnosti Ford o predaji vo svete sa Mustang v roku 2018 predával v 146 krajinách. Od roku 2015 sa na celom svete predalo vyše 500-tisíc vozidiel Mustang šiestej generácie, z toho viac ako 45-tisíc ich odišlo z dílerstiev v Európe.

Viac výkonu pre legendu

V minulom roku si však model pripísal ďalšieho pol percentuálneho bodu ku globálnemu trhovému podielu a vo svojom segmente sa tak dostal na celkových 15,4 percenta, čiastočne aj vďaka novému variantu Mustang Bullitt.

Ten vzdáva česť legendárnemu fastbacku Mustang GT, ktorý sa v roku 1968 objavil v slávnom filme so Stevom McQueenom s rovnakým názvom. Je vybavený šesťstupňovou manuálnou prevodovkou s novou technológiou vyrovnávania otáčok od spoločnosti Ford, výkonným výfukovým systémom s aktívnym ventilom, ktorý zdokonaľuje charakteristický bublavý zvuk päťlitrového motora V8 (475 koní).

Zdroj: Ford

​V štandardnej výbave je i prémiový audiosystém B&O PLAY, 12-palcový digitálny LCD prístrojový panel, ktorý má rovnaké funkcie ako prístrojový panel v úplne novom Mustangu, ale s jedinečnou úvodnou obrazovkou Bullitt. Na radiacej páke je biela guľa ako pocta interiéru originálneho auta.

Okrem štandardných sedadiel, ktoré majú zelené prešívanie a pamäťovú funkciu pre sedadlo vodiča, sa môžete rozhodnúť pre čierne športové kožené sedadlá Recaro.

Ďalšie prvky ako prejav úcty autu, ktoré šoféroval McQueen, sú decentné chrómové detaily okolo mriežky chladiča a predných okien a unikátna čierna predná mriežka. Vo vnútri aj vonku sa na vozidle nachádza minimum označení; v exteriéri vidno iba falošný kryt palivovej nádrže vo forme kruhového loga Bullitt vzadu v strede.

V ponuke je aj sofistikovaný systém nastaviteľného zavesenia kolies MagneRide od spoločnosti Ford. Pomocou elektronicky ovládanej kvapaliny v tlmičoch v reálnom čase reaguje na meniace sa podmienky na ceste a optimalizuje jazdné vlastnosti bez zníženia komfortu jazdy.