Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2019, 11:10

Tesla predstavila "ľudové" elektrické SUV. Model Y príde na trh za dva roky

  • Novinka s označením Model Y bude čerpať množstvo riešení od svojho kolegu Model 3, no ponúkne vyššiu karosériu, oplastovanie a viac miesta v interiéri.
  • Na trh sa však dostane až v roku 2021, pričom jeho výroba odštartuje koncom budúceho roka. Kedy príde do Európy?
Tesla predstavila "ľudové" elektrické SUV. Model Y príde na trh za dva roky
Zdroj: Tesla

Americká spoločnosť Tesla predstavila v noci zo štvrtka na piatok 15. marca svoj úplne nový model. Kompaktné SUV, ktoré má byť odpoveďou na podobné elektromobily európskych výrobcov, začne predávať v priebehu roka 2021 - hromadná sériová výroba totiž štartuje až koncom roka 2020.

Jeho cena má začínať na 39-tisíc dolárov (zhruba 35-tisíc eur) a ľudia si ho budú môcť objednávať a prispôsobovať svojim predstavám priamo online. Oznámil to počas štvrtkového predstavenia nového vozidla šéf spoločnosti Elon Musk.

​Tesla podľa agentúry Reuters Modelom Y reaguje na veľký dopyt po menších SUV, ktoré sú najrýchlejšie rastúcim segmentom v tejto časti trhu v USA aj Číne, kde momentálne Muskova spoločnosť stavia továreň.

Vzhľad bude možné doplniť o celkom päť dostupných farieb laku a dvojicu ponúkaných veľkostí diskov - 18-palcové aerodynamické disky, prípadne 19-palcové športové disky. 

Musk si sľubuje zníženie výrobných nákladov od toho, že Model Y bude s už vyrábaným lacnejším sedanom Model 3 zdieľať okolo troch štvrtín komponentov, čo by malo zároveň priniesť urýchlenie jeho výroby.

S modelom zdieľa základy, novinka však získala vyššiu stavbu karosérie, ponúkne viac vnútorného priestoru a nebude sa báť ani ľahšieho terénu - dokazuje to jemné prídavné oplastovanie.

Nechýba ani obrovská panoramatická strecha, ktorá minimalistický interiér ešte opticky zväčšuje. Dominuje v ňom najmä centrálny displej infotainmentu s uhlopriečkou 15-palcov a takmer všetky funkcie sa nastavujú priamo pomocou dotykovej obrazovky. Štandardom je päťmiestna verzia, avšak v roku 2021 by malo ponuku doplniť aj sedemmiestne prevedenie Modelu Y.

Do predaja by sa najprv mala dostať verzia Modelu Y s dlhším dojazdom, ktorej cena bude 47-tisíc dolárov (asi 42-tisíc eur) a na jedno nabitie prejde až 480 kilometrov.

Zdroj: Tesla

​Model Y s označením RWD Long Range disponuje pohonom zadných kolies, ktoré roztáča jeden elektromotor na zadnej náprave. Ako je zvykom, Tesla nezverejnila všetky špecifikácie a vieme teda len dojazd, zrýchlenie z nuly na sto (5,8 sekundy) a maximálnu rýchlosť (209 kilometrov za hodinu).

Portfólio bude však obsahovať aj AWD Long Range verziu s dojazdom 505 kilometrov, akceleráciu z nuly na sto za 5,1 sekundy a maximálku má na úrovni 217 kilometrov za hodinu. Tretie prevedenie AWD Performance má dojazd "len" 470 kilometrov, akceleráciu zvláda za 3,7 sekundy a maximálka je 241 kilometrov za hodinu.

​Záujemcovia v Európe si však na novinku ešte chvíľu počkajú - predpokladaný príchod do Európy je totiž predbežne naplánovaný na začiatok roka 2022.

Tesla sa so širším okruhom nových produktov snaží vystúpiť zo škatuľky výrobca luxusných áut. Koncom februára oznámila, že v snahe znížiť náklady prechádza výhradne na online predaj, čo by jej malo umožniť znížiť cenu všetkých elektromobilov v priemere o šesť percent.

Minulý týždeň však plán zmenila s tým, že niektoré z kamenných obchodov zostanú otvorené a ceny sa znížia iba o tri percentá.