Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2019, 11:10

Elektromobil dobijete za rovnaký čas, ako bežne tankujete, sľubuje nová značka Piëch

Novinka malej švajčiarskej automobilky chce ponúknuť skutočne "prevratné" batérie a nabíjanie, je však otázkou, kedy sa môžu dostať do praxe.

Elektromobil dobijete za rovnaký čas, ako bežne tankujete, sľubuje nová značka Piëch
Zdroj: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Elektromobil nabitý za štyri minúty a 40 sekúnd? Práve toto sľubuje nová značka Piëch, píšu Lidovky.cz. Ak je vám meno povedomé, tak vedzte, že skutočne pochádza z rodinného klanu, ktorý patrí k mocným akcionárom koncernu Volkswagen.

Projekt Piëch Mark Zero je dielom novej malej švajčiarskej automobilky. Značka Piëch totiž sídli v Zürichu a stojí za ňou Toni Piëch a Rea Stark Rajcic čoby šéfovia.

​Toni Piëch je pritom synom slávneho Ferdinanda Piëcha, ktorý dlho vládol železnou rukou koncernu Volkswagen (a ktorý je stále významným akcionárom firiem v koncerne). Svoj elektromobil značka Piëch ukázala na dohľad od vozidiel Porsche, teda značky, ktorá sa tiež chystá na veľkú elektrickú ofenzívu.

Zatiaľ čo jej autá sľubujú nabitie batérií na 80 percent len za 15 minút, Piëch Mark Zero sa chváli pri rovnakej úrovni dobitia (a obe autá sľubujú dojazd 500 kilometrov) časom len štyri minúty a 40 sekúnd.

To už je vlastne skoro rovnako rýchlo, ako trvá celý proces dotankovania plnej nádrže auta benzínom či naftou na čerpacej stanici.

Umožniť to vraj má úplne nová konštrukcia batérií, ktoré sa pri dobíjaní nezahrievajú tak, ako súčasné existujúce riešenia. Dokonca je situácia o toľko lepšia, že si zostava vystačí s klasickým chladením vzduchom, takže sú batérie tiež asi o 200 kilogramov ľahšie, než obdobné li-ion riešenie s vodným chladením.

​Športové auto s hmotnosťou 1 800 kilogramov a troma elektromotory s výkonom 150 kW (pri každom) by tak mali podávať v praxi naozaj zaujímavé výkony.

Lenže tu stojí otázka, ako veľmi je spomínaná prax vzdialená realite. Na luxusnom stánku firmy, ktorý sa tváril dosť neprístupne, totiž detaily chýba. A aj ono na prvý pohľad elegantné auto pôsobí pri detailnom pohľade trochu nedokončene.

Osud projektu tak nakoniec zrejme bude závisieť na čínskych partneroch, ktorí sa majú postarať práve o onú zázračnú elektrickú zložku. Batéria má dodávať hongkonská firma doštenie Group a zariadenia pre dobíjanie elektromobilov Piëch má mať na svedomí čínska Quingdao Tgood Electric Company.