Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2019, 09:45

Kontroverzná novinka zo Švédska. Volvo chce znížiť maximálnu rýchlosť svojich modelov

Už od budúceho roka by ste na nových modeloch Volvo mohli mať obmedzenú maximálnu rýchlosť "len" na 180 kilometrov za hodinu.

Kontroverzná novinka zo Švédska. Volvo chce znížiť maximálnu rýchlosť svojich modelov
Zdroj: netcarshow (Ilustračná snímka)

Autá švédskej značky Volvo by v budúcnosti mohli mať obmedzenú maximálnu rýchlosť na 180 kilometrov za hodinu. Automobilka by týmto spôsobom chcela prispieť k bezpečnosti na cestách. Či to prinesie skutočne očakávané výsledky je zatiaľ nejasné.

Novinka by mala platiť pre modely vyrábané od roku 2020, takže by sa maximálna rýchlosť 180 kilometrov za hodinu začala presadzovať už budúci rok. Značka predstavila zníženie maximálnej rýchlosti v rámci stratégie firmy Vision 2020, ktorej cieľom je zvýšenie bezpečnosti cestnej prevádzky, uviedla v pondelok 4. marca 2019 automobilka.

​Obmedzenie maximálnej rýchlosti nie je podľa šéfa Volvo Cars Hakana Samuelssona všeliekom. Dodal však, že ak by tento krok mal zachrániť len jeden ľudský život, nepochybne sa oplatí.

Automobilka Volvo Cars chce spustiť tiež diskusiu o tom, či majú výrobcovia právo, alebo dokonca povinnosť prostredníctvom techniky meniť správanie vodičov.

Maximálna rýchlosť aktuálnych modelov značky Volvo sa líši podľa modelu a motorizácie, niektoré dosahujú až 250 kilometrov za hodinu. Švédska automobilka Volvo Cars vlani predala vyše 642-tisíc vozidiel.