Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 16:31

Dramatické finále prestížnej ankety Auto roka 2019. Víťaz vás nepochybne prekvapí

Pred začiatkom autosalónu v Ženeve sa tradične vyhlasuje víťaz ankety COTY. Kto získal prestížny titul tento rok?

Dramatické finále prestížnej ankety Auto roka 2019. Víťaz vás nepochybne prekvapí
Zdroj: Jaguar

Každoročná prestížna ankety Car of the Year (COTY) v preklade Auto roka spoznáva svojich celkových víťazov vždy na začiatku autosalónu v Ženeve. Inak tomu nie je ani tento rok, avšak teraz bolo finále skutočne dramatické. Na prvých priečkach sa totiž po hodnotení odbornou novinárskou jury umiestnili hneď dva modely a to elektrický Jaguar I-Pace a športový automobil Alpine A110.

Oba modely totiž získali 250 bodov a nasledoval tak rýchly rozstrel. V ňom novinárska porota udeľovala body výhradne jednému z týchto dvoch finalistov, no a napokon sa rozhodlo. Ocenenie Auto roka 2019 teda získava elektrický automobil segmentu SUV od Jaguaru s označením I-Pace.

​Jaguar I-Pace bol jedným zo siedmich kandidátov na ocenenie Auto roka 2019, popri Alpine A110, Citroënu C5 Aircross, Fordu Focus, modelu Kia Ceed, Mercedesu-Benz A-class a Peugeotu 508. Súčasná horúčka SUV spôsobila, že sa nie je čomu čudovať, keď Jaguar predstavil ako svoje prvé elektro-auto práve športovo-úžitkový model.

Jaguar tak rýchlo reagoval na oba automobilové trendy a to SUV módu a elektrifikáciu. Novinka dosahuje dĺžku 4,68 metra, stojí na novej platforme navrhovanej pre všetky elektromobily, ktorá prinesie dynamiku, priestor, luxus a nulové emisie.

O pohon sa v Jaguari I-Pace stará až 400 koňový elektromotor a vozidlo vďaka nemu disponuje akceleráciou z nuly na stovku za 4,8 sekundy. Elektrický motor v každej náprave znamená systém pohonu všetkých kolies s rôznymi dávkami krútiaceho momentu. Batéria, plochá a nízka, uložená medzi prednou a zadnou nápravou, ponúka dobré rozloženie hmotnosti a taktiež nízke ťažisko, ako aj kapacitu 90 kWh.

​Podľa nového cyklu WLTP, menej nereálneho ako predchádzajúci cyklus, dokáže prejsť I-Pace na jedno nabitie 480 kilometrov. Široká, kvalitná kabína s množstvom technológii ponúkne nielen dostatok miesta a 650-litrovým batožinový priestor, ale poskytuje aj pohodlie, bezpečnosť a každodennú praktickosť.

Finálne poradie ankety Auto roka 2019, ktorá sa ukončila vyhlásením víťaza 4. marca 2019 pri príležitosti autosalónu v Ženeve:

  • 1. Jaguar I-Pace (250 bodov) - VÍŤAZ PO ROZSTRELE
  • 2. Alpine A110 (250 bodov)
  • 3. Kia Ceed (247 bodov)
  • 4. Ford Focus (235 bodov)
  • 5. Citroën C5 Aircross (210 bodov)
  • 6. Peugeot 508 (192 bodov)
  • 7. Mercedes-Benz triedy A (116 bodov)