Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2019, 13:01

Nový silný konkurent pre Teslu. Výkonný sedan bude zaujímavou alternatívou

Produkcia sériových kusov modelu Polestar 2 začne v čínskom závode už začiatkom budúceho roka.

Nový silný konkurent pre Teslu. Výkonný sedan bude zaujímavou alternatívou
Zdroj: Polestar

Švédska automobilka Volvo Cars včera predstavila plne elektrický automobil značky Polestar, ktorý je z hľadiska ceny a dojazdu porovnateľný s elektromobilom Model 3 americkej spoločnosti Tesla. Informuje o tom agentúra Reuters.

Štartovacia verzia elektromobilu s označením Polestar 2 bude stáť zhruba 59 900 eur a na jedno nabitie bude schopná prejsť až približne 275 míľ (takmer 443 kilometrov) podľa cyklu EPA, 500 kilometrov podľa nového WLTP. Základný Model 3 od Tesly sa pritom v Európe predáva za 58 800 eur a na jedno nabitie absolvuje trasu dlhú "len" 260 míľ (418 kilometrov).

​Dvojica elektromotorov ponúka systémový výkon na úrovni 300 kW a krútiaci moment následne siaha až na hranicu 660 Nm. Auto stojí na CMA platforme značky Volvo a pre trhy mimo Čínu sa do vozidla osádza 78 kWh batéria.

Polestar ponúka vrámci príplatkovej výbavy aj takzvaný Performance balík, ktorý pridá vozidlu Öhlins tlmiče, výkonné Brembo brzdy so "zlatým" lakovaním a špecifické 20-palcové hliníkové disky.

Zároveň v interiéri obohatia sedadlá zlaté bezpečnostné pásy. Za príplatok môžete dostať do výbavy aj Pixel LED predné svetlomety, bezrámové spätné zrkadlá a mnoho ďalšieho.

Model Polestar 2 je však zároveň jedno z prvých produkčných áut, ktoré ponúka Android infotainment systém, spolu s 11-palcovým dotykovým displejom osadeným v centrálnej časti palubnej dosky.

Celková koncepcia sa vyznačuje jednoduchosťou, minimalizmom a nájdeme tu len niekoľko hardvérových tlačidiel. Pred vodičom je následne plne digitálny prístrojový štít, nechýba multifunkčný volant a zaujímavý volič prevodovky.

Zdroj: Polestar

​Ak náhodou nepoznáte Polestar, je to samostatná značka automobilky Volvo Cars zameraná na elektrické či elektrifikované vozidlá so skutočne vysokým výkonom. Prvý model tejto značky predstavila spoločnosť ešte v októbri roku 2017. Automobil s názvom Polestar 1 kombinuje elektrický pohon s benzínovým agregátom.

Generálny riaditeľ značky Polestar Thomas Ingenlath v rozhovore s agentúrou Reuters vyjadril nádej, že odbyt elektromobilov Polestar v priebehu dvoch až troch rokov od začatia dodávok v prvej polovici budúceho roka prekročí hranicu 50-tisíc vozidiel.

Výroba pre celý svet odštartuje začiatkom budúceho roka v Číne. Počiatočné trhy, ktoré sa dočkajú modelu, budú zahŕňať Čínu, Spojené štáty americké, Kanadu, Belgicko, Nemecko, Švédsko, Nórsko, Holandsko a Veľkú Britániu. Svetovú premiéru zažije novinka na marcovom autosalóne v Ženeve.