Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2019, 15:10

Peugeot zmenil malý model na nepoznanie. Takto vyzerá novinka z Trnavy​

  • Pozreli sme sa na priebeh výroby modelov v PSA Trnava a zažili exkluzívne stretnutie s novinkou Peugeot 208.
  • Ten príde nielen s kombináciou so spaľovacími motormi, ale aj v plne elektrickej verzii. Výstavná premiéra bude na ženevskom autosalóne budúci týždeň.

O tom, že Slovensko je bohaté na výrobné závody rôznych automobiliek, niet pochýb. Patrí sem aj trnavský závod PSA, ktorého príbeh má už viac než 12 rokov.

V roku 2018 sa tu vyrobilo koncernových 352 007 vozidiel, čo je o 5,1 percenta viac než v roku 2017. V súčasnosti pritom značka predpokladá ďalší rast produkcie, čomu pomôže tiež výroba stávajúcich modelov ako Citroen C3 a Peugeot 208 - ten však teraz prichádza v novej generácii a dokonca viacerých prevedeniach.

​V minulosti sa v závode vyrábal napríklad i Citroen C3 Picasso (2008-2017) a Peugeot 207 (2006-2012), no teraz sa všetká pozornosť upriamuje na prichádzajúcu novinku 208, pri ktorej výrobnom spustení sme nechýbali ani my.

Celkový priebeh výroby je situovaný do štvorice prevádzok a to lisovne, zvarovne, lakovne a montážnej haly. Pomerne veľká časť je pritom spojená s využívaním automatizovaných strojov, no mnohé procesné úkony sa stále nezaobídu bez ľudských rúk. Denne trnavská PSA zostaví 1 395 vozidiel, má 4 400 zamestnancov priamo v závode a 20-tisíc pracovných miest vrátane dodávateľov.

Výrazná novinka

Od roku 2012 sa vyrobilo z modelu Peugeot 208 už viac ako 1,2 milióna kusov a dnes závod intenzívne pracuje na výrobe novej generácie. Tá prevzala črty svojho väčšieho súrodenca 508 a dokonale ich implementovala do svojej kompaktnej karosérie. Predná časť je teda charakteristická výraznými dennými svetlami v podobe "klov" a špecifická je i mohutná maska chladiča.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.