Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 11:16

Hyundai pripravuje významné novinky. Jedinečné SUV bude konkurovať aj Audi

Po úspešnom modeli i30 N prichádza na Slovensko aj Hyundai i30 Fastback N. Tam však kórejská značka rozhodne nekončí.

Hyundai pripravuje významné novinky. Jedinečné SUV bude konkurovať aj Audi
Zdroj: netcarshow (Ilustračná snímka)

Hyundai len pred niekoľkými dňami spustil predaj ďalšieho člena športovej divízie N. Po skutočne veľmi úspešnom prvom pokuse vo vodách "hothatchov" v podobe modelu i30 N, prešiel ostrou úpravou aj praktický model i30 Fastback N.

Jeho cena je stanovená slovenským zastúpením na 28 490 eur za verziu N s výkonom 250 koní a 30 990 eur za verziu N Performance s výkonom 275 koní. Rozdiel oproti športovému hatchbacku i30 N je teda len necelých tisíc eur v prípade oboch variant.

Druhý európsky model, Hyundai i30 Fastback N, už je dostupný aj na Slovensku:

​Prvé ostré SUV značky

Už onedlho vám prinesieme tiež redakčný test tejto novinky, no automobilka má podľa britského portálu AutoExpress pripravovať aj ďalšie zaujímavé modely. Rodinu Huyndai N totiž plánuje kórejský výrobca obohatiť o športové SUV Tucson N.

Tucson pritom patrí k vôbec najúspešnejšiemu autu značky a len prednedávnom prešiel miernou modernizáciou. Jeho N verzia by sa mala na trh dostať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov, karosériu doplnia mnohé agresívne doplnky a očakávaný výkon by mal dosahovať úroveň až 254 kW (345 koní). Pôjde o jedinečné - vôbec prvé ostré SUV tejto značky.

Reálne tak bude po príchode konkurovať novinke Cupra Ateca, od teraz samostatnej značky Cupra, či športovo ladenej Audi SQ5. Atecu pritom svojim výkonom preskočí o 40 koní a na SQ5 stráca len 10 koní. 

O pohon sa bude starať pravdepodobne rovnaký motor ako pri dvoch "prvotinách" od divízie Hyundai N a teda pôjde o dvojlitrový benzínový štvorvalec.

Spomína sa však aj 3,3-litrový šesťvalec, nakoľko štvorvalcový agregát z Hyundai i30 N a i30 Fastback N dosahuje teraz maximálny výkon "len" 275 koní. Samozrejmosťou by mala byť dokonca automatická prevodovka, pohon všetkých kolies a známy systém pre kontrolovaný štart Launch Control.

​Hyundai ide ešte ďalej

Zaujímavosťou je aj plánovaná výroba ostrého mestského automobilu Hyundai i20 N, ktorý by mal mať pod kapotou podľa britského portálu 250 koní a disponovať má pohonom predných kolies. Nedávno sme modernizovanú novinku preverili v teste a skonštatovali, že je to skvelé auto (nielen) do mesta.

Dočkať by sme sa mali príchodu na trh zhruba na začiatku roka 2020, čím bude športové mestské vozidlo skutočne veľmi atraktívnou voľbou. Automobilka však stále nekončí a pripravovať má aj ďalší model, ktorý by prekonával v hierarchii Tucson N a jeho výkon by mohol siahať na (alebo až za) hranicu 400 koní.

Možnú podobu ukazuje britský portál AutoExpress na renderovej snímke nižšie: