Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 15:10

Dražba auta rumunského diktátora nedopadla podľa predstáv. Takto vyzerá

Cena za historický model ARO 304 v špeciálnej úprave bola v prepočte stanovená na necelých 30-tisíc eur.

Dražba auta rumunského diktátora nedopadla podľa predstáv. Takto vyzerá
Zdroj: Reuters

Rumunská daňová správa ANAFE sa rozhodla predať v aukcii jeden z automobilov niekdajšieho komunistického diktátora Nicolae Ceausescu. Dúfala, že takáto dražba priláka pozornosť širokej verejnosti, aukcia terénneho auta s označením ARO 304 však nezaujala jediného kupca.

Modrý automobil bol vyrobený špeciálne pre Ceausescu v roku 1977, má okrem iného luxusné kožené sedačky a na svoje roky je v skutočne veľmi dobrom stave. Vyvolávaciu cenu daňová správa stanovila na celkom 137 500 lei (necelých 30-tisíc eur).

​Vozidlo pre exprezidenta vyrobila dnes už nefungujúca rumunská automobilka ARO. Teraz sa vozidlo nachádza spolu s ďalšími piatimi podobnými automobilmi v hangári na okraji Bukurešti. Ceausescu auto používal pri oficiálnych návštevách či výpravách na lov.

Daňová správa auto zabavila rumunskému podnikateľovi, ktorý si teraz odpykáva trest 12 rokov väzenia za korupciu. Ten historický automobil kúpil počas predaja štátneho majetku po roku 2000. ANAFE už uviedla, že skúsi vozidlo vydražiť znovu, tentoraz stanovuje nižšiu vyvolávaciu cenu.

Ceausescu sa dostal k moci v roku 1965 a postupne si začal pestovať kult osobnosti. Jeho vláda urobila z Rumunska jednu z najchudobnejších krajín Európy a sprevádzali ju tvrdé represie voči odporcom.

​Len v posledných dňoch režimu na konci roka 1989 zahynulo približne 1 200 ľudí. Sám Ceausescu bol aj s manželkou 25. decembra zastrelený v meste Targovište. Ich poprave predchádzal rýchly proces vojenského súdu.