Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2019, 12:12

Koncept auta nedokázali rozhýbať. Šéfdizajnér ho na autosalóne aspoň nakreslil

  • "Toto je Infiniti QX, nemôžete ho vidieť, ale je tu." Takú premiéru svetové autosalóny ešte nezažili.
  • Karim Habib, šéfdizajnér japonskej značky na autosalóne v Detroite pred publikum musel vystúpiť sám. Najnovšiu kreáciu značky potom namaľoval.
Koncept auta nedokázali rozhýbať. Šéfdizajnér ho na autosalóne aspoň nakreslil
Zdroj: Reuters

QX je obrovský osemvalcový model od Infiniti. Mohutné terénne vozidlo postavené na základoch fullsize SUV Nissan Armada, ktorý sa predstavil v roku 2004, dnes už je v ponuke druhá generácia. Postavili ho hlavne pre Ameriku a tiež arabských šejkov, ktorí hrdlom nádrže prelievajú hektolitre benzínu.

Elektrický koncept naznačujúci podobu nástupcu naskicoval pred objektívmi fotoaparátov priamo na detroitskom stánku Infiniti šéfdizajnér značky Karim Habib, donedávna vedúci designateliéru BMW, kde ho predvlani nahradil Slovák Jozef Kabaň.

​Značka, ktorá je súčasťou aliancie Renault-Nissan, musela pri tlačovej konferencii ukázať publiku len animácie. Koncept si totiž tesne pred tým, ako mal vyjsť slávnostne na pódium, "postavil hlavu".

Technici ho následne nedokázali rozhýbať a slávnostné odhalenie sa teda muselo zaobísť bez hlavného hrdinu. Auto vyšlo zo zákulisia expozície značky v detroitskom Cobo Centre až neskôr. Automobilka nešpecifikovala, aké problémy koncept postihli, uviedla len, že auto malo technické problémy.

Koncept je 4 560 milimetrov dlhý a oproti dnešnému zavalitému modelu QX je to naozajstný atlét. Autosalonový koncept si dovolí aj také vychytávky, ako sú od seba otvárateľné dvere a chýbajúci prostredný stĺpik, ktorý sériové autá z bezpečnostných dôvodov mať musia. 

Snehobiely koncept má špičkový futuristický interiér obohatený o ručne spracovanú kožu a drevo, namiesto spätných zrkadiel pribudli kamery a celé vozidlo pritom stojí na 22-palcových kolesách.

Zdroj: Reuters

​Kabína má úplne rovnú podlahu, v ktorej je ukrytý aj elektrický pohon. Koncept sa chváli taktiež systémom autonómneho riadenia: keď ho šofér aktivuje, elektromotory odsunú pedále a "volant", aby zbytočne neprekážali.

O elektrickom pohone automobilka prezradila, že na každej náprave spočíva jeden elektromotor, systémový výkon agregátov je následne 489 koní (360 kW) a krútiaci moment dosahuje úroveň 800 Nm. V podlahe uložený akumulátor s kapacitou 115 kW vraj vie zabezpečiť autonómiu cez 600 kilometrov na jedno nabitie.

QX Inspiration Concept pretaví Infiniti do sériovej podoby možno už budúci rok. Od roku 2021 chce značka ponúkať výhradne elektrické modely.