Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 10:35

V Detroite odštartoval medzinárodný autosalón. Od budúceho roka sa však zmení

Tohtoročný január je pre detroitský autosalón posledný, od roka 2020 sa totiž bude konať v inom termíne.

V Detroite odštartoval medzinárodný autosalón. Od budúceho roka sa však zmení
Zdroj: REUTERS/Brendan McDermid

Medzinárodný autosalón v severoamerickom Detroite tento rok predstaví najnovší model úspešného športového vozidla Toyota Supra, alebo novú verziu Fordu Mustang Shelby GT500 a návštevníci budú môcť obdivovať aj celý zástup technologických noviniek.

Premiér sa však chystá menej ako v predchádzajúcich rokoch a niektorí významní producenti ako nemecká automobilka Audi, BMW a Mercedes, budú chýbať úplne.

Autosalón sa dnes otvára novinárom, návštevníkov z radov verejnosti privíta od 19. do 27. januára. Tento rok sa medzinárodná autoshow koná v januári naposledy, od budúceho roka usporiadatelia presunuli jej termín až na jún.

Návštevníkom by sa podľa odhadov malo predstaviť 30 úplne nových vozidiel, z európskych značiek sa čaká na upravenú verziu populárneho Volkswagenu Passat. Podľa webu autorevue.cz ho americký Volkswagen pojme viac športovo a auto tiež v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami kvôli americkým bezpečnostným predpisom zmohutnie.

Juhokórejská automobilka Kia Motors pravdepodobne predstaví nové veľké SUV Telluride, so špeciálnou verziou limuzíny Continental by potom mala prísť americká značka Lincol a od Cadillacu sa očakáva model XT6.

Detroitský autosalón uzrel svetlo sveta v roku 1899. Medzinárodne sa však vyprofiloval až v posledných 30 rokoch. Automobilky teraz majú viac avšak možností, ako prezentovať svoje novinky, a záujem o okázalú show teda upadá. Podobne to je aj pri autosalónoch v Ženeve či Paríži. Nalákať ich späť sa detroitskí usporiadatelia snažia práve aj novým termínom konania - v júni bude možné vystavovať autá vonku.

Ako však pripomenul denník The Guardian, teraz sa budú musieť vynájsť aj samotné automobilky. V samotných Spojených štátoch sa síce predaj nových automobilov v minulom roku zvýšil o 0,3 percenta na 17,27 milióna vozidiel, ale len málo pozorovateľov očakáva, že trend bude v rokoch 2019 a 2020 pokračovať.

Na vine je rast úrokov, ale aj obchodné vojna, ktorú americký prezident Donald Trump rozpútal s Čínou a ktorá ochladila čínsky najväčší automobilový trh na svete.

Autosalón Detroit 2019 - najočakávanejšie premiéry:
- Cadillac XT6
- Ford Mustang Shelby GT500, Explorer
- Infiniti QX Inspiration koncept
- Kia Telluride
- Lexus RC F Track Edition
- Lincoln Continental Coach Door Edition
- Nissan koncept EV
- Subaru WRX STI S 209
- Toyota Supra
- Volkswagen Passat facelift