Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2019, 14:50

Hyundai ukázal revolučné "chodiace" auto. Zvládne takmer akýkoľvek terén

Koncept terénneho elektromobilu sa zameriava najmä na záchranárske zložky, pričom jeho hlavnou doménou je skutočne náročný terén.

Hyundai ukázal revolučné "chodiace" auto. Zvládne takmer akýkoľvek terén
Zdroj: Hyundai

Aktuálne prebiehajúca výstava CES 2019 v Las Vegas priniesla nielen novinky zo sveta IT, ale taktiež zo sveta automobilov. Priblížili sme vám novú generáciu štýlového modelu Mercedes-Benz CLA, no mnohých zaujal aj koncept kórejskej značky Hyundai.

Model s názvom Elevate prezentuje automobilka ako UMV (Ultimate Mobility Vehicle) automobil, predurčený na zvládanie post-apokalyptických situácií. Jeho hlavnou výhodou je riešenie pohonu, nakoľko disponuje štvoricou robotických "ramien" s kolesami (obsahujúcimi integrované elektromotory) na ich koncoch.

Vďaka tomu sa dokáže model pohybovať až na päť rôznych spôsobov a prekonávať skutočne extrémne náročný terén, kde by klasický automobil nemal šancu. Dizajnová stránka sa v tomto prípade podriaďuje najmä funkčnosti a praktickosti auta. 

Informácie hovoria aj o možnosti s vozidlom preliezť až 1,5-metra vysokú stenu či rovnako veľkú dieru. Hyundai Elevate však nemá problém ani s jazdou po diaľnici, kedy funguje ako klasické vozidlo s elektrickým pohonom a dosiahnuť má pritom aj klasickú maximálnu povolenú rýchlosť.

Zdroj: Hyundai

​Automobilka pracuje na vývoji tohto ultimátneho vozidla Elevate so spoločnosťou Sundber-Ferar a zameraním majú byť práve vozidlá, ktoré by využívali záchranné zložky v prípade katastrof. Využiť by ich teda mohli po rôznych zemetraseniach, pri požiaroch, v ťažko prístupnom lesnom teréne a podobne. 

Vzhľadom na modulárnu platformu má byť k dispozícii hneď niekoľko verzii karosérie. Hoci ide o skutočne zaujímavú štúdiu (nielen) záchranných vozidiel budúcnosti, priniesť na trh takto stavané chodiace vozidlo by bolo technicky naozaj náročné.

Myšlienka je však veľmi dobrá a najmä by mohla pomôcť zachrániť viac životov.