Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 16:10

Poznáme české Auto roka 2018. Stal sa ním konkurent obľúbeného Golfu

Kto získal titul Auto roka 2018 v susednej Českej republike a ktoré modely víťaz porazil?

Mnohí sa tešili tento rok aj na odhalenie nového Fordu Focus. Medzigeneračne tento obľúbený hatchback schudol 88 kilogramov, prepracovaný bol vonkajší dizajn s nižšie uloženou maskou chladiča, vyššie osadenými LED svetlami a pozornosť pritiahnu aj zadné delené svetlá. S príchodom novej generácie sa zmenil aj koeficient odporu vzduchu na Cd 0,273 v prípade hatchbacku. Interiér zaujme väčšou priestrannosťou a až 37-litrovým objemom batožinového priestoru. Pribudlo však automatické otváranie piatych dverí s nožným senzorom a na palubnej doske sa usadil osempalcový displej infotainmentu so známym rozhraním SYNC3. Ten podporuje kompatibilitu s platformou Apple CarPlay či Android Auto, no nechýba ani ovládanie hlasom a indukčné nabíjanie smartfónov. Pod dlhou prednou kapotou sa teraz nachádza litrový trojvalec, ale aj 1,5-litrový štvorvalcový motor. Výkon dosahuje hodnoty od 74 kW do 134 kW a vybrať si môžete aj motor z naftového zastúpenie. Predstavuje ho 1,5-litrový EcoBlue motor či dvojliter, s výkonom od 88 kW do 110 kW. Okrem klasických verzií hatchback a kombi má byť k dispozícii aj offroad model Active, luxusný variant Vignale či športový ST-line a ST.
Zdroj: Ford

Titul Auto roka 2019 v Českej republike získal model Ford Focus. V hlasovaní odbornej poroty porazil Ford vo finále druhý Peugeot 508, tretí skončil model BMW X5, nasledujú Kia Ceed a Subaru XV. Výsledky v utorok vyhlásila porota na tlačovej konferencii.

Víťazom predchádzajúcich štyroch ročníkov sa v Českej republike stala značka Škoda - v minulom roku totiž bodoval jej model Karoq, o rok skôr to bol väčší Kodiaq.

​O titul súperilo celkovo 23 automobilových noviniek minulého roka. V hlasovaní verejnosti na internete získala titul v kategórii kompaktných vozidiel Kia Ceed, ktorá sa vyrába v Žiline, v kategórii malých SUV vyhralo následne najmenšie SUV značky Volvo s označením XC 40.

Medzi veľkými automobilmi bodovala Mazda 6 a v kategórii veľkých SUV zvíťazil Volkswagen Touareg. Ten sa vyrába exkluzívne pre celý svet v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia.

Nová generácia modelu Ford Focus ponúka výrazne zväčšený interiér a aj batožinový priestor, ktorý je dokonca najobjemnejší v segmente, pričom vonkajšie rozmery vozidla narástli len mierne.

Focus má teraz napríklad vyspelý adaptívny tempomat, rozpoznávanie cyklistov alebo samočinný parkovací systém, kde vodič pri parkovacom manévri nemusí ovládať ani volant, ani pedále. Je vybavený tiež asistentom vyhýbacieho manévru, ktorý žiadne podobné vozidlo zatiaľ nemá.

​Od uvedenia modelu Ford Focus na trh uplynulo vlani v októbri 20 rokov. Prvýkrát bol automobil predstavený na ženevskom autosalóne na jar 1998. Vďaka tomuto modelu pribudol silný konkurent tradičným "bestsellerom", ako boli v tom čase nemecký Volkswagen Golf alebo Opel Astra, prípadne novinka Audi A3.

Ford už predal celkom cez 16 miliónov Focus, čo ho radí k najpredávanejším modelom vôbec. Z toho zhruba sedem miliónov pripadá na samotnú Európu.