Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2022, 10:40

Elektromobily nemusia byť jediná cesta. Toyota bude testovať model na ekopalivo

Toyota GR86 na syntetické palivo z biomasy sa zúčastní pretekov v rámci japonskej série Super Taikyu – ide o najnovší experiment Toyoty, ktorá testuje rôzne druhy palív a pohonov na ceste k uhlíkovej neutralite.

Elektromobily nemusia byť jediná cesta. Toyota bude testovať model na ekopalivo
Zdroj: Toyota

Čoraz jasnejší prechod na elektrifikované alebo čisto elektrické modely vidieť v posledných rokoch u mnohých automobiliek naprieč cenovými kategóriami. Svoje e-auto už má i Dacia, Škoda, ale aj prémioví zástupcovia a neskôr sa tomuto prerodu podriadi aj napríklad kráľovský Rolls-Royce.

Aj keď sa to ťažko priznáva, budúcnosť je teda zrejme výhradne elektrická, no musí to tak byť? Najväčší automobilový koncern na svete sa neuzatvára do elektrickej bubliny a opäť využíva motoristický šport na extrémne testovanie budúcich technológií. Aktuálne by mohlo ísť o potencionálnu záchranu spaľovacích motorov a to vďaka využitiu syntetického paliva z biomasy.

​Je známe, že Toyota zdokonaľuje hybridné technológie už takmer 30 rokov a práve takéto autá priniesli japonskému koncernu sériu úspechov aj vo vytrvalostných pretekoch na úrovni majstrovstiev sveta, vrátane štyroch víťazstiev v rade v prestížnych pretekoch v Le Mans. Jednoducho, ak sa spomenie značka Toyota, všetci si predstavia skvele vyladené hybridy. A právom.

Skúsenosti z výroby hybridných modelov sa teraz využívajú aj pri výrobe elektromobilov – modelu bZ4x, prvého elektrického SUV od Toyoty. Japonský gigant sa však nemieni obmedziť len na elektromobily a značka tvrdí, že budúcnosť automobilového priemyslu sa neobmedzuje len na autá poháňané batériami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.