Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2018, 14:00

Citroën vstupuje do boja. Predstavil koncept svojho prvého plug-in hybridného auta

Na parížšky autosalón smeruje aj domáca francúzska novinka značky Citroën. Ide o prvý plug-in hybrid automobilky, ktorý bude stvárňovať SUV - zatiaľ ako koncept.

Citroën vstupuje do boja. Predstavil koncept svojho prvého plug-in hybridného auta
Zdroj: Youtube/CITROËN Česká republika

Parížsky autosalón sa nezadržateľne blíži a svoje brány otvorí už začiatkom októbra. Hoci množstvo značiek sa tejto udalosti nezúčastní, nepatrí medzi ne francúzsky Citroën, ktorý „doma“ predstaví svoj najnovší koncept plug-in hybridného vozidla.

Práve ním chce značka prezentovať svoju budúcnosť v znamení elektrifikácie a svoj koncepčný počin bude odvádzať z modelu C5 Aircross. Skvelé kompaktné SUV do mesta teda získa hybridnú verziu, zatiaľ však len študijnú.

Ešte pred samotnou premiérou automobilka zverejnila video a tiež niekoľko informácii, čo od novinky môže verejnosť očakávať. Najväčším znakom bude bielo-modrá karoséria doplnená o charakteristickú grafiku, pričom farebnú kombináciu nájdeme následne aj v interiéri.

O pohon sa má starať benzínový PureTech štvorvalec s objemom 1,6-litra a výkonom 132 kW. Ten je doplnený o elektromotor s výkonom 80 kW a systém spolupracuje s osemstupňovou automatickou prevodovkou e-EAT8.

Spoločne môže vozidlo dosiahnuť systémový výkon až na úrovni 165 kW, avšak stále pôjde len o pohon výhradne prednej nápravy. Bohužiaľ, pohon všetkých kolies dostupný nebude.

​Dojazd na jedno nabitie by mal dosahovať v plnom elektrickom režime 50 kilometrov a lítium-iónové batérie by mali byť schopné nabiť sa (podľa druhu konektora) v rozmedzí od štyroch do ôsmych hodín.

Koncept dosahuje rýchlosť zhruba 130-kilometrov za hodinu, takže jazdiť bude prevažne v meste či na okresných cestách. Automobilka chce konceptom odštartovať svoju elektrifikovanú cestu, hoci k dispozícii je aj na Slovensku už napríklad elektrická úžitková dodávka e-Berlingo.

Avšak do roku 2023 plánuje mať až 80 percent zo svojej ponuky v elektrifikovanej alebo hybridnej verzii, pričom tieto ambiciózne plány má odštartovať práve predstavenie plug-in hybridného modelu C5 Aircross.