Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 16:17

Kia predstavila jeden z najkrajších kombíkov v triede. Vyrábať sa bude v Žiline

Vychádzajúc z minuloročného rovnomenného konceptu Proceed prichádza na svet sériová podoba dynamicky tvarovaného kombíku.

Kia predstavila jeden z najkrajších kombíkov v triede. Vyrábať sa bude v Žiline
Zdroj: Kia

Začiatkom roka sa predstavil Žilinský model Ceed, ktorý zo svojho označenia vypustil apostrof. Spolu s klasickým hatchbackom je v ponuke aj praktické prevedenie Sportswagon, ktoré zažilo premiéru o niekoľko týždňov neskôr.

Kórejská značka však teraz znova upriamuje pozornosť verejnosti a to pri príležitosti odhalenia očakávaného modelu Proceed - dynamicky tvarovaného kombíku. Ten do istej miery vychádza z minuloročného konceptu, ktorý niesol rovnaký názov.

Jeden z najkrajších v triede

Pri prepracovanej prednej a zadnej časti to nekončí. Kia Proceed totiž na výšku meria o 43 milimetrov menej a je dokonca o päť milimetrov dlhšia (4 605 milimetrov).

Dynamický vzhľad zvýrazňuje najmä klesajúca strecha smerom k zadnej časti, ktorej dominujú najmä opticky spojené LED koncové svetlá. Zo motoršportu je tu následne tretie brzdové svetlo s trojuholníkovým tvarom - podobné, ako pri ostrom hatchbacku Hyundai i30 N.

Celkovo je však model Proceed oproti klasickému kombi prevedeniu Sportswagon takmer úplne prerobený. Zaujímavosťou je, že Kia bude Proceed predávať výhradne vo verzii GT-Line a GT.

Vrcholné prevedenie Kia Proceed GT

Zdroj: Kia

​Čo by to bolo za kombík, ak by neponúkal poriadne objemný batožinový priestor. Inak to nie je ani pri kórejskej novinky, ktorá disponuje objemom na úrovni 594 litrov. Nechýbajú sklopné zadné sedadlá v pomere 40:20:40, elektricky ovládané piate dvere či rôzne háčiky na zavesenie nákupných tašiek.

Interiér si zobral príklad z obyčajného Ceedu, avšak mierne zvýraznil ostrý športový charakter vozidla. Strop je v čiernom čalúnení, osadený je športovo rezaný multifunkčný volant, športovo tvarované sedadlá už v základe a v prípade, že si objednáte auto so sedemstupňovou automatickou prevodovkou, dostanete aj hliníkové pádla pod volantom.

Novinkou budú vyhrievané sedadlá vpredu (s ventiláciou) a vzadu, vyhrievané čelné okno či adaptívny tempomat s funkciou stop/go.

Pod kapotou sa nachádzajú turbomotory, pričom základ tvorí litrový trojvalec 1.0 T-GDI s výkonom 88 kW. Za ním nasleduje 1,4-litrový štvorvalec s výkonom 103 kW a vrcholom bude 1,6-litrový agregát T-GDI s výkonom 150 kW. Dieselová zastúpenie je v podobe 1,6-litrového CRDi motora s výkonom 100 kW.

Podvozok je pôvodný, no charakteristicky naladený a tiež znížený o päť milimetrov. Podľa slov automobilky má poskytnúť vynikajúce jazdné vlastnosti a tiež dostatočný komfort aj na dlhších cestách. Zaujímavosťou potom je prítomnosť až pomerne netradične športových pneumatík Michelin Pilot Sport 4.

Prišiel aj GT hatchback

Spolu s Kiou Proceed predstavila automobilka aj hatchback vo verzii GT. Pod kapotou bude ukrývať vo vrcholnom variante spomínaný 1,6-litrový benzínový agregát s výkonom 150 kW a krútiacim momentom 265 Nm. Spojený bude môcť byť so sedemstupňovou DCT prevodovkou, prípadne sériovo so šesť-stupňovým manuálom.

Výrobca osadil na model tiež väčšie brzdy, spomínané Michelin Pilot Sport 4 pneumatiky s rozmerom 18 palcov a tiež množstvo karosárskych detailných prvkov.

​Charakteristické bude najmä červené lemovanie nárazníkov, prahov a masky chladiča či brzdové strmene v červenej farbe. Zadná časť bude dokonca disponovať funkčnými dvoma koncovkami výfuku.

Novinka Proceed sa bude rovnako ako klasické model Ceed vyrábať u nás na Slovensku - konkrétne v Žiline. K zákazníkom sa majú prvé kúsky dostať už v prvom štvrťroku 2019, avšak cena zatiaľ zverejnená nebola. Výstavnú premiéru zažije model na blížiacom sa autosalóne v Paríži začiatkom októbra.