Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 13:00

Londýnsky taxík premenili na luxusnú limuzínu. Má to však háčik

  • Ak ste nadšený zberateľ a máte dostatok financií, zaobstarať ste si mohli aj luxusný taxík TX4.
  • Ľudí v uliciach Londýna už síce voziť nebude, no niekoľko limitovaných kúskov by už malo mať majiteľov.
Londýnsky taxík premenili na luxusnú limuzínu. Má to však háčik
Zdroj: Kahn Design

Pravidelne sa v automobilovom svete objavujú zaujímavé prestavby jednotlivých modelov, ktoré majú na svedomí motoristickí nadšenci. Medzi podobné projekty môžeme zaradiť aj tento kompletne prerobený londýnsky taxík.

Takzvané Black Cabs jazdia v londýnskych uliciach už dlhé desaťročia a nedávno pribudla do ulíc nová plug-in hybridná generácia s označením TX5.

​Predchádzajúca a momentálne už bývala verzia TX4 vďaka firme Kahn Design však odchádza v naozaj veľkom štýle. Inšpiráciu pri luxusnej prerábke totiž spoločnosť hľadala v ikone prepychu na kolesách - automobilke Rolls-Royce.

"TX štvorka" síce získala pri pohľade zvonka len dvojfarebný Rolls-Royce lak, dostupný v piatich možných variantoch, vo vnútri je to podstatne veľkolepejšie.

Podobne ako je to pri svetovo uznávaných limuzínach luxusnej britskej automobilky, tak aj predtým nevýrazný taxík dostal takzvanú hviezdnu oblohu, pozostávajúcu z malých LED diód dôkladne uložených a rozmiestnených v strope.

Nechýbajú perforované sedadlá s prémiovou kožou Nappa či štýlový stredový tunel medzi zadnými sedadlami. Ten disponuje úložným priestorom, ale tiež dvojicou "cup-holderov" pre odloženie nápojov. Kožené prevedenie nájdeme aj pri palubnej doske či volante.

Výsledok firmy Kahn Design je označený ako TX4 Last in Line edition, čiže edícia "posledný z radu". Luxusný taxík vyzerá naozaj dobre, avšak na svoj predtým primárny účel už slúžiť nebude. Dokazuje to aj "prázdny" svetelný prvok na streche bez nápisu Taxi.

Štýlový zberateľský kúsok poháňa naftový 2,5-litrový štvorvalec spoločnosti VM Motori, so zvýšeným výkonom na úrovni 101 koní a krútiaci moment dosahuje 240 Nm.

Cena by mala atakovať 150-tisíc libier (zhruba 168-tisíc eur) a celkovo by sa malo vyrobiť len päť kúskov. Podľa neoficiálnych informácií by už mali byť minimálne tri z nich predané.