Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.01.2022, 00:00

Mercedesom hrozí požiar. Do servisov musia zamieriť stovky tisíc modelov

Nemecký výrobca luxusných áut Mercedes-Benz zvolá do servisov po celom svete stovky tisíc vozidiel so spaľovacím motorom, a to kvôli možnej netesnosti čerpadla chladiacej kvapaliny.

Mercedesom hrozí požiar. Do servisov musia zamieriť stovky tisíc modelov
Zdroj: Archív HN (Ilustračná snímka)

Prémiový výrobca Mercedes-Benz aktuálne rieši problém so stovkami tisíc svojich vozidiel naprieč rôznymi modelovými radmi. Vzhľadom na možnosť netesnosti čerpadla chladiacej kvapaliny hrozí v krajných prípadoch až vznik požiaru a teda ohrozenie posádky.

Diely, ktoré majú opisovaný problém vyriešiť, ale teraz nie sú k dispozícii, takže ich výmena bude zrejme zahájená až v polovici januára alebo neskôr, uviedla spoločnosť. Podľa nemeckého denníka Bild sa kontrola týka 800-tisíc vozidiel.

Závada sa podľa dostupných informácií môže objaviť u niektorých vozidiel radov GLE/GLS, C-Class, E-Class, S-Class, E-Class, GLC, CLS a G-Class vyrobených od januára 2017 do októbra minulého roka.

Automobilka uviedla, že do začatia opravy by sa auto, ktorého sa zvolávacia akcia týka, malo prevádzkovať so zvýšenou opatrnosťou a jeho používanie by malo byť obmedzené na nevyhnutné minimum, napísala agentúra DPA.

Ide o ďalšiu zvolávaciu akciu automobilov prichádzajúcu len krátko po problémoch Tesly. Tá v Číne pre technické problémy zvoláva do servisov 55-tisíc vozidiel, pričom ide o podobnú akciu ako v USA, kde sa zvolávanie dotkne až takmer pol milióna áut značky Elona Muska. 

​Podľa stanoviska čínskeho trhového regulátora, zverejneného online, sa zvolávanie týka 20-tisíc vozidiel Modelu S a 35-tisíc vozidiel Modelu 3.

V prípade Modelu 3 je problémom potenciálna porucha zadnej kamery, ktorá sa môže poškodiť pri otváraní a zatváraní kufra. V prípade Modelu S je však potencionálny problém vážnejší, existuje totiž nebezpečenstvo otvorenia kapoty motora. 

​Značka Mercedes-Benz je súčasťou skupiny Daimler, tá na začiatku decembra dokončila oddelenie divízie nákladných vozidiel, s akciami ktorých sa začalo obchodovať na burze. Divízia osobných áut sa má v budúcnosti premenovať na Mercedes-Benz.

Odbyt automobilky Mercedes-Benz klesol v treťom štvrťroku medziročne o 30,2 percenta na 428 361 vozidiel. Firma trápi podobne ako iných výrobcov áut nedostatok automobilových čipov. 

Za prvých deväť mesiacov minulého roka sa ale odbyt zvýšil o 2,7 percenta na 1,59 milióna vozidiel. Celoročné dáta zatiaľ nie sú k dispozícii.