Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2018, 13:46

Stará Lada za viac ako 50-tisíc eur? Dôvod je jednoduchý, patrí k legendám

  • LADA 4x4, dávnejšie označovaná ako Niva, je terénny automobil s pohonom všetkých kolies vyrábaný ruskou automobilkou AvtoVAZ.
  • Jeden špeciálny historický kúsok teraz Briti predávajú za astronomickú sumu, vzhľadom na stav vozidla.
Stará Lada za viac ako 50-tisíc eur? Dôvod je jednoduchý, patrí k legendám
Zdroj: Lada (Ilustračná snímka novej Lady 4x4)

Značka Lada sa automaticky spája s terénnou legendou Niva. Offroadový model, ktorý si za dlhé roky svojej pôsobnosti obľúbilo množstvo vodičov, sa stále predáva vo svojej modernizovanej verzii dodnes. Popularitu si Niva, dnes už Lada 4x4, získal svojou výnimočnou priechodnosťou takmer akýmkoľvek terénom.

Model si však v minulosti nenašiel cestu len k náročným úžitkovým činnostiam v lesoch a ťažkom teréne, ale zavítal dokonca aj na slávne preteky rely. Jeden z takýchto kúskov sa teraz ponúka v aukcii spoločnosti RM Sotheby´s, kde ho Briti ocenili na sumu približne v rozmedzí 55-tisíc až 84-tisíc eur.

Na tom by možno nebolo nič strašné, avšak pri pohľade na predávanú Nivu vám musí byť jasné, že kúpou tejto špecialitky to nekončí. Vzhľadom na jej stav vám totiž z peňaženky zrejme ubudne aj ďalšia poriadne veľká čiastka.

Exemplár sa postavil na štart známej a poriadne náročnej rely Paríž-Dakar v roku 1981. Aby mohla Lada Niva konkurovať ostatným 170 autám, dostala podstatne ľahšiu kapotu či dvere vyhotovené z plastu.

Nechýbajú ani vystužené a zosilnené nárazníky, prídavné svetlá pre lepšiu viditeľnosť, upravené pruženie či väčšiu palivovú nádrž. Aj napriek tomu sa špeciál neumiestnil na prvých priečkach a dokonca preteky ani nedokončil.

Podľa informácii siene RM Sotheby´s má vozidlo od novoty len druhého majiteľa a skvelé jazdné vlastnosti má potvrdzovať fakt, že jedna Lada Niva z množstva zúčastnených sa umiestnila na treťom mieste.

Auto je síce v originálnom pôvodnom stave, avšak už dlhší čas zapadnuté prachom v garáži, pohltené koróziou a množstvom pavučín. Dôkladné oživenie tejto legendy teda nebude stáť len minimálne 55-tisíc eur za samotnú kúpu, ale na reštaurovanie si musíte pripraviť aj ďalších "pár tisíc" naviac.