Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2018, 15:06

Michelin možno vyriešil problém podnikateľov. Vyrobil špeciálnu pneumatiku pre úžitkové autá

  • Do jedného z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich motoristických segmentov v Európe a segmentu pneumatík pribúda úplná novinka.
  • Michelin predstavil prvú letnú pneumatiku so zimnou homologizáciou pre úžitkové vozidlá.
Michelin možno vyriešil problém podnikateľov. Vyrobil špeciálnu pneumatiku pre úžitkové autá
Zdroj: Michelin

Rastúci dopyt po dodávkach typu just-in-time či door-to-door vyvíja tlak na majiteľov firiem a manažérov vozidlových parkov, ktorých ziskovosť závisí do značnej miery od celoročnej prevádzkyschopnosti vozidiel. A pneumatiky sú jedným z hlavných prvkov, ktoré môžu ohroziť túto schopnosť jazdenia vo všetkých štyroch ročných obdobiach.

Vzhľadom na to sa rozhodla známa gumárenská spoločnosť Michelin zamerať na výrobu vyhovujúcej pneumatiky, ktorá vydrží náročné jazdy v rôznych klimatických podmienkach.

Vyvinutá bola na základe päťročnej analýzy potrieb užívateľov vo Francúzsku, Nemecku, Turecku a Británii. V súčasnosti však spoločnosť už svoju špičkovú novinku odhalila - v podobe plášťa Michelin Agilis CrossClimate.

Samozrejme, od celoročných pneumatík sa nedajú čakať dokonalé vlastnosti ako pri zimných (v zime) a letných pneumatikách (v lete). Michelin sa však snaží posunúť tento zabehnutý level vyššie.

Agilis CrossClimate je letná pneumatika s najvyššími výkonmi na suchom, mokrom, bahnitom či trávnatom povrchu. Zároveň má však aj zimnú homologizáciu 3PMSF. Testovaná bola aj pri teplotách od nula do -15 stupňov Celzia (zrýchlenie, brzdenie, záber a priľnavosť na snehu), rovnako ako vo fínskom testovacom tábore 300 kilometrov od polárneho kruhu a v Alpách.

Nové pneumatiky Agilis majú využívať najnovšie zmesi gumy, pričom celkovo disponujú troma typmi na báze syntetických elastomérov. V skratke: "prebrať velenie" bude môcť tá zmes, ktorá je do tej konkrétnej situácie najvhodnejšia.

Plášt sa skladá z dvoch vrstiev - vrchná a pod ňou ležiaca spodná vrstva. To umožňuje minimalizovať prehrievanie behúňa v náročných podmienkach a udržiavať výkon. Pneumatika získala dokonca najvyššie hodnotenie: z hľadiska brzdenia na mokrom povrchu v lete i v zime spadá do klasifikačnej triedy A.

Pneumatika Michelin Agilis CrossClimate má zároveň označenia 3PMSF a M+S, ktoré znamenajú, že je schválená na použitie na snehu, a pritom na suchom povrchu brzdí v podstate ako letná pneumatika.

Zvýšená je aj odolnosť osadením ochranných prvkov na ramená - masívne lichobežníkové ochranné štíty s hrúbkou 1,5 milimetra z tvrdej zmesi humy. Inšpiráciu v tomto prípade hľadal výrobca pri vojenských terénnych pneumatikách X Force ZL.

Zdroj: Michelin

​Zaujímavosťou je aj indikátor opotrebenia v drážkach pneumatiky. Hĺbka dezénu je 9,2 milimetra a indikátor ukazuje nula percent v okamihu, keď opotrebenie dosiahne zákonom stanovený limit 1,6 milimetra.