Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2018, 14:35

Toyota uvádza svoj japonský Rolls-Royce. Za špičkový model si nechá poriadne zaplatiť

Kontrast tradícii a najmodernejších technológii či luxusu. Takýmito slovami sa dá opísať novinka z dielne japonskej automobilky Toyota s názvom Century.

Toyota uvádza svoj japonský Rolls-Royce. Za špičkový model si nechá poriadne zaplatiť
Zdroj: Toyota

Toyota pôsobí na trhu s modelom Century už od roku 1967, kedy bola uvedená pri príležitosti stého výročia narodenia zakladateľa spoločnosti Toyota Group Sakichi Toyodu. Viac ako 50 rokov je tak vozidlo symbolom postavenia a obľúbeným autom japonskej elity.

Japonská značka teraz uvádza po 21 rokoch pôsobenia druhej generácie ďalšiu, v poradí už tretiu generáciu tohto modelu. Tvorcovia sa pri stavbe auta inšpirovali tradíciami japonských majstrov remesiel, no nechýbajú ani najnovšie technologické či bezpečnostné riešenia.

​Zaujímavosťou vozidla je okrem iného aj to, že hĺbku čierneho laku dosiahli vďaka siedmim vrstvám a rôznym technikám leštenia, napríklad mokrým pieskom. V prednej časti vozidla potom nájdeme aj ručne zhotovený znak fénixa.

Interiér následne obohacujú aj prvky z pravého dreva a zadné sedadlo má na ľavej strane taktiež masážnu funkciu a výklopnú podnožku na chodidlá, ako je to známe z luxusných limuzín prémiových značiek.

Pri tomto mieste, najdôležitejšom v aute, je umiestnené aj ovládanie multimediálneho systému, ozvučenia či klimatizácie. Kontrola prebieha cez dotykový displej umiestnený v stredovej lakťovej opierke.

Okrem špičkového interiéru zaujme model aj hybridným systémom pod svojou kapotou. Ukrýva sa tu totiž päťlitrový osemvalec s výkonom 380 koní a krútiacim momentom 510 Nm.

Ten však spolupracuje s elektromotorom s výkonom ďalších 224 koní a krútiacim momentom 300 Nm, ktorý je potom k dispozícii v celom rozsahu otáčok a používa batériu NiMH.

​Samozrejmosťou sú už spomínané bezpečnostné prvky. Medzi ne patrí aj balík aktívnej bezpečnosti Toyota Safety Sense v modernej radarovej verzii so zvýšeným pokrytím a dodatočnými funkciami.

Novinkou je tiež systém Helpnet, ktorý automaticky upozorní záchranné služby, keď sa vo vozidle aktivujú airbagy. Nová Toyota Century je už k dispozícii v salónoch po celom Japonsku, pričom výrobca ráta s mesačným predajom až 50 kusov.

To nie je vôbec málo, vzhľadom na cenu začínajúcu na sume 19,6 milióna jenov, čiže viac ako 150-tisíc eur. Staršia generácia je mimochodom oficiálnou limuzínou japonského cisára Akihita.

Zdroj: Tlačová správa