Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2018, 11:00

Čína chce zasiahnuť proti "bezhlavému" rozvoju elektromobilov. Prečo?

  • Čína podnikne kroky na obmedzenie rozvoja svojho rýchlo sa rozrastajúceho sektoru vozidiel na ekologický pohon.
  • Vláda tento sektor masívne podporuje, ale odborníci varujú pred negatívnym dopadom nadmerných kapacít.
Čína chce zasiahnuť proti "bezhlavému" rozvoju elektromobilov. Prečo?
Zdroj: Reuters

Ako oznámila hovorkyňa Národnej rozvojovej a reformnej komisie (NDRC), Peking plánuje do odvetví vniesť poriadok tak, že upraví parametre pre vstup do priemyslu, posilní zodpovednosť podnikov a zlepší vládny dohľad. Podľa marcových údajov tam 102 firiem vyrábalo 355 rôznych typov vozidiel na elektrinu.

Dôraznou podporou sektoru sa vláda snaží nielen znížiť emisie splodín z tradičných spaľovacích motorov, ale aj podporiť postavenie krajiny vo sfére vysokých technológií.

Podľa údajov ministerstva priemyslu čínske automobilky predali za tohtoročných prvých päť mesiacov 328-tisíc takzvaných nových energetických vozidiel, teda prevažne elektrických áut a elektrických hybridov, čo znamená medziročné zvýšenie o 141,6 percenta.

V závere minulého roka jazdilo v krajine 1,8 milióna týchto automobilov, čo je viac ako polovica zo svetového počtu. Veľkorysé dotácie miestnych vlád zamerané na výrobu regionálnych priemyselných hráčov podľa odborníkov prispeli k nadmernej kapacite a nízkej efektivite výroby.

Vláda sa tiež obáva, že rýchlosť, s akou sa objavujú rozdielne konštrukcie vozidiel, sa pre výrobcov stane brzdou v snahe o upevňovanie pozícií na zahraničných trhoch.

S cieľom racionalizovať sektor a potlačiť iracionálne investície už ministerstvo priemyslu zrušilo daňové úľavy pre takmer dvetisíc projektov elektromobilov, uviedla agentúra Reuters.