Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2018, 12:12

Zetor predstavil úplnú novinku. Žiadny traktor, ale extrémne vozidlo pre armádu

  • Traktory slávnej brnenskej značky Zetor pracujú na poliach po celom svete.
  • Zetor však teraz chce preraziť aj ako výrobca vojenskej techniky.
Zetor predstavil úplnú novinku. Žiadny traktor, ale extrémne vozidlo pre armádu
Zdroj: Zetor

Firma Zetor Engineering predstavila obrnené bojové vozidlo, píše portál iDnes.cz. Majestátny kolos nesie názov Gerlach a má nahradiť zastarané stroje, ktoré slúžia v armádach.

Prototyp obrneného dvojnápravového vozidla Gerlach predstavila na veľtrhu obrannej techniky IDEB v Bratislave slovenská spoločnosť Zetor Engineering Slovakia zo skupiny HTC Investments, do ktorej patrí aj český výrobca traktorov Zetor.

Zdroj: Zetor

​Taktické obrnené vozidlo 4x4 Gerlach má voliteľnú balistickú a protimínovú ochranu, ktorá umožňuje stroj nakonfigurovať až na stupeň ochrany STANAG 4569 Volume 3.

Pre vysvetlenie - na jednu z najvyšších úrovní určených pre podmienky s ohrozením improvizovanými nástražnými výbušnými systémami.

Mimo zvyčajných 2+2 a 2+3 je možné nakonfigurovať priestor pre posádku aj v prevedení 2+4. Interiér má byť vybavený aj špeciálnymi protihlukovými a antivibračnými materiálmi.

V základnom prevedení začína cena vozidla na 398-tisíc eurách. Vozidlo s hmotnosťou približne 12 ton, dĺžkou 5,65 metra, šírkou a výškou 2,5 metra, rázvorom 3,6 metra a maximálnou rýchlosťou 110 kilometrov za hodinu má vďaka 220 litrovej nádrži dojazd až 800 kilometrov.

Motor s výkonom 240 kW (326 koní) je spojený so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Auto má rámovú konštrukciu a nezávislé odpruženie kolies. Užitočné zaťaženie je 1,5 tony.

Bojový Zetor má zvládnuť dokonca až 70 percentné stúpanie alebo 1,2 metra hlbokú vodu, vie prejsť až pol metra vysokú prekážku alebo 0,9 metra široký zákop. Vo výbave je okrem iného systém dofukovania pneumatík, osadenie zbraňami sa bude následne vykonávať na želanie zákazníka.

Zdroj: Zetor

​Nový obrnenec má nájsť uplatnenie v armáde a bezpečnostných zložkách, kde prebieha modernizácia zastaraných modelov viacúčelových vozidiel 4x4. Slovenská vláda v rámci modernizácie armády vlani schválila projekt nákupu 404 obrnencov 4x4 a tiež 81 väčších bojových obrnených vozidiel 8x8.

Slovenské ministerstvo obrany sa pri spomínaných väčších strojov rozhodlo spolupracovať s fínskou spoločnosťou Patria. Tento projekt, ktorý podľa médií a opozície sprevádza netransparentný postup zo strany ministerstva, preveruje slovenská polícia.