Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 10:45

Nenávidená a predsa užitočná. Svätožiara zachránila pilotovi formule život

  • Lepšiu ochranu hlavy samotného pilota by mal priniesť novo osádzaný halo systém monopostov.
  • Mnohí kritizujú následný dizajn týchto vozidiel či výhľad, no prvok nedávno zrejme zachránil prvý ľudský život.
Nenávidená a predsa užitočná. Svätožiara zachránila pilotovi formule život
Zdroj: formula1.com (Ilustračná snímka)

Ochrana vodičov (takzvaná svätožiara) vyzerá na nových formulách jednoducho zle. Nepáči sa nikomu a mnohí ju dokonca prirovnávajú k záchodovej doske. Tento výmysel má najmä chrániť hlavu pilota pred veľkými predmetmi, ako sú pneumatiky, či veľké časti monopostov.

Motoršport je rozhodne nebezpečný, to však neznamená, že by tam mali zomierať ľudia. Nikto nechce vidieť, ako jeho obľúbeného jazdca už len vyťahujú z monopostu.

Mnohými nenávidená svätožiara však dokázala, že funguje. Po víkende má totiž na konte prvý zachránený život. Stalo sa tak na šprintových pretekoch Formuly 2 v Barcelone.

Po štarte chcel pilot Nirei Fukuzumi predbehnúť súpera Tadasukeho Makina, lenže nemal plne pod kontrolou zadnú časť monopostu. Následne narazil do Makina tak nešťastne, že stretu pneumatiky a Makinovej hlavy zabránila len spomínaná svätožiara.

Nehoda síce nevyzerala na pohľad veľmi strašne, no Tadasuke Makino na Twitteri zverejnil obrázky auta, z ktorých je jasné, že nebyť svätožiary, tak po vlastných z auta určite nevyjde a odniesla by si to práve jeho hlava. Vďaka bezpečnostnej novinke sa mu nič nestalo a mohol pokračovať v pretekárskom víkende.

Po nehode Makino odpovedal na otázku, či mu svätožiara zachránila život: „Myslím, že áno. Keď som prvýkrát testoval auto, nemyslel som, že je to dobré, pretože je ťažké cez ňu niečo vidieť, ale dnes mi pomohla. Je to skutočne dôležité. Teraz už viem, ako svätožiara funguje. Neviem, čo sa stalo, ale bez svätožiary by ma pneumatika trafila do prilby.“

Riaditeľ pretekov Charlie Whiting potvrdil, že nehodu ešte prešetria. „Súdiac podľa fotiek a incidentu samotného pilota to vyzerá tak, že bez svätožiary by to bolo oveľa horšie. To je predbežné zistenie, ale tam, kde vidíte stopy pneumatiky na svätožiare, aplikujeme jedno z dvoch testovacích závaží.“

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.