Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2018, 10:30

Putin sa predviedol v novej luxusnej limuzíne. Jej vývoj stál takmer 160 miliónov eur

  • Ruský prezident Vladimír Putin prišiel na inauguráciu na svojej novej špičkovej limuzíne.
  • Tá svoju podobu a bližšie informácie úspešne tajila až do pondelkovej "premiéry".
Putin sa predviedol v novej luxusnej limuzíne. Jej vývoj stál takmer 160 miliónov eur
Zdroj: Sputnik/Sergei Guneev/Pool via Reuters

Vladimír Putin, ktorý sa v pondelok oficiálne stal štvrtýkrát ruským prezidentom, prišiel na inauguráciu v moskovskom Kremli novým ruským projektom Kortež (v preklade - sprievod, kolóna).

Vývoj nového prezidentského automobilu stál viac ako 12 miliárd rubľov (asi 160 miliónov eur), uviedol ekonomický denník Vedomosti.

Projekt Kortež podľa denníka počíta so vznikom "celej rodiny" reprezentatívnych vozidiel na rovnakom podvozku, konkrétne s limuzínou, sedanom a veľkopriestorovými vozidlom.

​Pred šiestimi rokmi sa Putin viezol moskovskými ulicami do Kremľa v opancierovanej limuzíne Mercedes. Tentokrát k presunu zo svojej pracovne v jednom kremeľskom paláci na slávnosť v druhom paláci použil najnovšiu limuzínu Kortež s poznávacou značkou В776УС77. "Týmto spôsobom prešiel asi 200 metrov," poznamenal server Lenta.ru.

Hostia v Kremli toto gesto podľa spravodajcu agentúry RIA Novosti prijali s ováciami. Špičková obrnená limuzína s dĺžkou 6,62 metra a dvojmetrovou šírkou je podľa tlače vybavená preplňovaným osemvalcovým motorom s výkonom takmer 600 koní a krútiacim momentom tisíc Nm.

Testuje sa však vraj aj variant vozidla s výkonom atakujúcim 800 koní. Disponovať má dokonca pneumatikami, na ktorých sa dokáže jazdiť aj pri strate tlaku.

Svojím vzhľadom pripomína novinka luxusné modely automobilky Rolls-Royce, najmä svojou dominantnou veľkou prednou maskou chladiča, či LED svetlometmi.

Prednej časti dominujú taktiež chrómom lemované otvory na prívod vzduchu, rovnako ako vlajka vychádzajúca z bočného blatníka. Pri uchytení EČV je vidieť aj výstražné LED svetlá, ktoré vozidlo využívalo práve pri presune.

V zadnej časti, ktorú využíva samotný Putin, nájdeme dvojicu kožených sedadiel umiestnených oproti sebe. Viac informácií ohľadom novej ruskej limuzíny by malo byť známych už v priebehu niekoľkých dní.

Ceny áut Kortež majú podľa ministra priemyslu Denise Manturova začínať na cenovke "viac ako desať miliónov" rubľov (asi 133-tisíc eur), čo je podľa agentúry Interfax skoro dvojnásobok oproti pôvodne sľubovanej cene.

Sériové vozidlá budú podľa ministra "najmenej o pätinu" lacnejšie ako vozidlá Rolls-Royce či Bentley, ale súčasne budú drahšie ako "základný" Mercedes najvyššej triedy S.

Ministerstvo neskôr uviedlo, že ruské limuzíny sa budú predávať pod značkou Aurus a budú vystavené na tohtoročnom moskovskom autosalóne. Predbežné objednávky sa majú podľa Manturova prijímať od konca augusta.