Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2018, 16:00

Toto je nový český elektromobil. Retro vzhľad a motory v kolesách

  • V Česku vyrobil automobilový startup MW Motors ultraľahký elektromobil, ktorý sa môže už čoskoro dostať do predaja.
  • Spája svojský retro vzhľad s technológiami súčasnosti.
Toto je nový český elektromobil. Retro vzhľad a motory v kolesách
Zdroj: mwmotors

Elektricky poháňaný automobil českej firmy MW Motors dostal označenie Luka EV a vďaka svojskému dizajnu zaujme najmä milovníkov áut minulosti. Avšak pod "historickou škrupinou" sa ukrývajú moderné riešenia a technológie.

V interiéri pokračuje kombinácia jednoduchých tvarov a čistoty. Nenájdeme tu veľké množstvo ovládacích prvkov, keďže ich funkciu prevzal najmä dotykový displej v strede palubnej dosky.

​Tá je mimochodom obohatená o karbónový dekoračný prvok, rovnako ako aj stredový tunel. Druhý displej nájde vodič priamo pred sebou, ktorý zastáva funkciu prístrojového štítu.

Výrobca stavil na čalúnenie kožou a to ako v prípade sedadiel, tak aj ostatných častí kabíny. Pri pohľade zaujme tiež športovo riešený jednoduchý volant, na ktorom však nečakajte žiadne ovládacie tlačidlá.

Elektromotor nenájdete ani pod prednou kapotou, ani v zadnej časti. Štvorica elektromotorov je totiž osadená priamo do kolies vozidla.

Každý z nich má výkon 12,5 kW a teda ich celkový systémový výkon dosahuje na dnešné pomery smiešnu hodnotu 50 kW. Avšak neohŕňajte hneď nos, ide totiž o elektromobil s hmotnosťou len 815 kilogramov.

Výrobca to dosiahol využitím šasi z hliníku a osadením NiCoMn 21,9 kWh batérie. Tá sa dobije na 80 percentnú hodnotu už za hodinu.

Pri jazde teda zdá sa nebude chýbať dostatočná dynamika, o čom hovorí aj čas na zrýchlenie z nuly na sto kilometrov za hodinu za 9,6 sekundy.

Maximálna rýchlosť je potom stanovená na 146 kilometrov za hodinu. Dojazd je v tomto prípade na úrovni asi 300 kilometrov a nechýba ani funkcia rekuperácie energie.

Vývoj tejto elektrickej "štýlovky" zatiaľ stále nie je úplne ukončený, hoci na videu môžeme vidieť, že už má toto konkrétne auto pridelené EČV.

Cenu za model Luka EV výrobca zatiaľ neudáva, no záujemcovia sa vedia už teraz zaregistrovať na skúšobné jazdy.