Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2018, 11:00

Nie všetko nové, je aj dobré. Xenóny a LED svetlá oslepujú vodičov

  • Oslepil vás už vodič v oproti idúcom aute?
  • Asi zbytočná otázka, pravdepodobne sa vám to stáva na pravidelnej báze.
Nie všetko nové, je aj dobré. Xenóny a LED svetlá oslepujú vodičov
Zdroj: HN/Drahomír Piok

Zrejme sa aj vám už viac krát stalo, že vás oproti idúce auto oslepilo. Teraz však nehovoríme len o zabudnutí vypnutia diaľkových svetiel, či "garážovej" prerábke z halogénových na iné svetlomety. Podľa ľudí, ktorí stoja za britskou kampaňou „Lightmare“ od roku 2011, novodobé xenónové a LED svetlá sú až príliš silné, žiarivé a dokážu oslepiť dokonca aj v stretávacom režime.

A to si všímame určite viacerí. Koľkokrát žmúrime oči kvôli jasným a výkonným novým svetlám súčasných moderných áut. Bohužiaľ, ich vodiči nič nezmôžu, oslepujú aj „stretávačkami“.

Situácia je o to horšia, ak oproti vám ide nové SUV so svetlometmi umiestnenými vyššie ako pri „klasickom“ hatchbacku, kombi alebo sedane. A to nemusí ísť ani oproti vám, stačí, že pôjde za vami. Je to naozaj veľmi nepríjemné.

Prieskum britského Royal Automobile Clubu ukazuje na vzorke dvetisíc vodičov, že 65 percent je pravidelne oslňovaných oproti idúcimi autami. Dve tretiny z nich tvrdia, že trvá aj päť sekúnd, kým sa ich zrak vráti do normálneho stavu. Vypočítajte si, koľko metrov prejde takto „oslepený“ vodič s nie sto percentnými zrakovými schopnosťami pri rýchlosti povedzme „len“ 70 kilometrov za hodinu.

A 15 percent z nich dokonca hovorí, že kvôli dočasnému oslepeniu takmer spôsobili dopravnú nehodu. Nie veľmi lichotivé čísla, čo poviete? Podľa RAC sú xenónové a LED svetlá priveľmi jasné a spôsobujú závažné problémy.

Hovorca RAC Pete Williams uvádza: „Zatiaľ čo predpisy špecifikujú pre všetky typy stretávacieho osvetlenia maximálny a minimálny svetelný výkon, skúsenosti z nočných jázd motoristov všetkých vekových kategórií sú odlišné. Mnohí hovoria, že stretávacie svetlá niektorých moderných vozidiel sú príliš jasné a silné.“

Prípadom "Lightmare" sa zaoberá už aj Pracovná skupina pre Organizáciu Spojených národov (CONUN). Detaily ohľadom tejto problematiky spoznáme až v apríli.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.