Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2018, 15:00

Londýnska polícia stavila na vodík. Do roku 2050 chcú mesto bez emisií

  • Obyvatelia britského Londýna bojujú so smogom od 50. rokov minulého storočia.
  • Do roku 2020 budú londýnski policajti jazdiť až na 550 autách s nulovými emisiami.
Londýnska polícia stavila na vodík. Do roku 2050 chcú mesto bez emisií
Zdroj: Toyota

Čisté ovzdušie sa dostalo do ústavy, v 90. rokoch zakázali dokonca kúriť uhlím. Nedávno mesto urobilo ďalší rázny krok - Metropolitan Police Service si prevzala prvých 11 eko-vozidiel Toyota Mirai poháňaných na palivové články.  Toyota Mirai je elektrické vozidlo poháňané vodíkovými palivovými článkami. Energia poháňajúca elektromotor vzniká priamo vo vozidle a vďaka tomuto revolučnému ekologickému riešeniu eliminuje vypúšťanie emisií či iných škodlivých látok.

Zaručuje pomerne veľkorysú vzdialenosť dojazdu, komfortnú jazdu a pohodlie, aké ponúkajú konvenčné vozidlá strednej triedy s automatickou prevodovkou. Ľahko sa ovláda a má tiež výbornú stabilitu.

​K pozitívam patrí aj vysoká dynamika (zrýchlenie z nuly na sto kilometrov za hodinu za 9,6 sekundy), okamžitý krútiaci moment po šliapnutí na pedál zaručuje zrýchlenie bez zdržania, čo zjednodušuje napríklad štartovanie na svetelných križovatkách či zapojenie do premávky.

Policajné Toyoty budú môcť čerpať vodík na jednej z piatich londýnskych vodíkových staníc. Stojí za zmienku, že na naplnenie plnej palivovej nádrže postačia len tri minúty a dojazd je na úrovni od 550 do 700 kilometrov.

Na našom území sa však vodíkové modely netešia veľkej popularite, nakoľko nieje vybudovaná dostatočná infraštruktúra. Záujemcovia o ekologickejšie cestovanie teda volia skôr elektromobily či hybridy.

2050 - Londýn bez emisií

"Tešíme sa na vozidlá Toyota Mirai, sú to naše prvé vozidlá s nulovými emisiami," povedal Neil Jerome, veliteľ londýnskej polície. "Aj pre londýnsku políciu je povinnosťou starať sa o životné prostredie. Od konca roku 2015 sa snažíme zvýšiť počet hybridných áut a elektromobilov vo vozovom parku. Do roku 2020 plánujeme mať 550 vozidiel s nulovými emisiami."

Policajné aktivity zamerané na zvýšenie počtu ekologických vozidiel podporuje aj samotný starosta Londýna. Podľa plánov sa má hlavné mesto Veľkej Británie do roku 2050 pýšiť statusom mesta s nulovými emisiami.

"Elektrické vozidlá poháňané palivovými článkami hrajú dôležitú úlohu pri podpore znižovania škodlivých emisií a zlepšovaní kvality ovzdušia. Starosta Londýna je odhodlaný podniknúť všetky potrebné kroky na ochranu obyvateľov pred toxickým ovzduším," dodala Shirley Rodrigues, námestníčka primátora.

Mirai aj v požičovniach

Už v roku 2015 sa vozidlá Toyota Mirai dostali do požičovne áut GreenTomatoCars. Táto firma je výnimočná tým, že svojim klientom ponúka najúspornejšie automobily vyrobené podľa najmodernejších technológií. O rok neskôr ich zakúpila aj britská spoločnosť na prenájom áut Europcar.

Grant získala od Úradu pre nízkoemisné vozidlá Office of Low Emission Vehicles (OLEV), ktorý vláda Spojeného kráľovstva vyčlenila na podporu predaja vozidiel s veľmi nízkymi alebo nulovými emisiami.

Gary Smith, riaditeľ Europcar UK Group, vtedy povedal: "Mirai ponúka rovnaký výkon a komfort jazdy ako množstvo konvenčných áut rovnakej triedy. Vodíkový sedan spĺňa očakávania našich klientov a prispieva k zlepšeniu ovzdušia vo Veľkej Británii."

Treba spomenúť, že GreenTomatoCars a Europcar neboli prvými britskými inštitucionálnymi klientmi, ktorí investovali do vodíkovej Toyoty Mirai. Prvé vozidlá si totiž kúpil mestský podnik služieb Transport of London. Starosta Londýna počas návštevy v Japonsku objednal pre potreby mesta až 12 vozidiel.