Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2018, 12:30

Volkswagen má veľké plány. Predstavili päťmetrovú elektrickú limuzínu budúcnosti

  • Automobilka Volkswagen predstavila svoju vlajkovú loď pre chystanú flotilu elektromobilov označovaných I.D.
  • Na dĺžku meria viac ako päť metrov a disponuje výkonom cez 200 kW.
Volkswagen má veľké plány. Predstavili päťmetrovú elektrickú limuzínu budúcnosti
Zdroj: REUTERS/Denis Balibouse

Viac ako 5,1 metra dlhá limuzína I.D. Vizzion prejde na jedno nabitie 665 kilometrov a vďaka dvom elektromotorom s celkovým výkonom 225 kW vyvinie maximálnu rýchlosť 180 kilometrov za hodinu. Na ženevskom autosalóne to dnes uviedli zástupcovia spoločnosti.

Volkswagen počíta s tým, že prvé elektrické vozidlá I.D. uvedie na trh v rýchlom slede po roku 2020. Doteraz automobilka predstavila štúdiu kompaktného vozidla I.D., SUV model pod označením Crozz a veľkopriestorový Buzz. V súčasnosti jazdia na elektrinu konvenčné modely, napríklad Golf.

Vizzion ponúka napríklad funkcie autonómnej jazdy alebo ovládanie hlasovými povelmi a gestami. Prvýkrát je automobil tiež vybavený schopnosťou učiť sa vďaka umelej inteligencii.

Kým ovládanie prostredníctvom rozšírenej reality ilustruje podľa Volkswagenu stav techniky v roku 2030, možno si automatizovanú jazdu na najvyššej úrovni päť predstaviť už od roku 2025.

​Elektrická limuzína má bočné dvere, ktoré sa otvárajú smerom od seba, ako to poznáme napríklad z modelov Rolls-Royce, veľké elektricky otvárateľné zadné veko potom sprístupňuje batožinový priestor s objemom 565 litrov.

Technicky veľkým skokom do budúcnosti sú svetlomety HD Matrix, použité prvýkrát v automobile značky Volkswagen. Inteligentné tlmené a diaľkové svetlá pracujú s 8000 svetelnými pixelmi. Prostredníctvom týchto svetelných bodov bude možné za niekoľko rokov premietať pred vozidlo symboly a informácie.

Skupina Volkswagen, kam patrí aj Škoda Auto, chce do roku 2022 investovať do elektromobility, autonómneho riadenia alebo digitálnych technológií celkovo 34 miliárd eur. V roku 2025 chce mať pritom v ponuke 50 elektrických modelov.