Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2018, 14:00

Poriadne ostrý crossover Seatu je realitou. Pozrite si novú Cupru Ateca

  • Pred osamostatnením podznačky Cupra vznikali športové autá Seat len s prídavným označením.
  • Dnes je známa podoba a špecifikácia prvého člena značky Cupra - ostrého modelu Ateca. 
Poriadne ostrý crossover Seatu je realitou. Pozrite si novú Cupru Ateca
Zdroj: Seat

Nedávno sa na verejnosť dostali snímky modelu novej už samostatnej značky Cupra. V súčasnosti však už oficiálne poznáme prvý model tejto mladej značky. Ide o športovú verziu crossoveru Seat Ateca, ktorého názov sa zmenil na Cupra Ateca.

Oficiálne odhalenie prinieslo množstvo informácií a technické údaje. Okrem toho, odhalený bol aj vzhľad ďalšieho člena športovej rodiny s označení Cupra Ibiza.

"Značka Cupra je veľká príležitosť pre Seat, pre našich zákazníkov a pre podnikanie," povedal prezident automobilky SEAT Luca de Meo. "Celý projekt vznikol ako sen skupiny ľudí, ktorí hľadali spôsob, ako si získať novú skupinu milovníkov automobilov."

Ateca teda bola obohatená nielen o agresívne športové nárazníky, prepracované prahy dverí či zadný spojler, ale pribudlo aj nové logo Cupra v prednej a zadnej časti, rovnako ako na 19-palcových diskoch kolies.

​Logo je inšpirované postojom kmeňových civilizácií a odráža hodnoty, ktoré nová značka chce odovzdávať - vášeň, presnosť, odhodlanie a odvahu. Exteriér je doplnený aj o štvoricu koncoviek výfuku v zadnej časti a šesť možností farieb lakovania.

Pod kapotou bude pracovať motor pôvodom z Volkswagenu - dvojlitrový benzínový TSI agregát s výkonom 221 kW (300 koní) a spolupracovať bude so sedemstupňovou DSG prevodovkou. Osadený bude aj OPF (Otto Particulate Filter) systém, pre splnenie emisných noriem. Šprintovať z nuly na sto kilometrov za hodinu dokáže za 5,4 sekundy, pričom maximálna rýchlosť je 245 kilometrov za hodinu.

Model bude taktiež disponovať pohonom všetkých kolies 4Drive a voľbou jazdných režimov: Normal, Sport, Individual, Snow, Off-Road a samozrejme CUPRA. Posledný spomenutý zaistí výrazne lepšie reakcie motora na stlačenie plynového pedála a zvýrazní športový charakter auta.

V interiéri nájdeme športové sedadlá a panely dverí čalúnené materiálom Alcantara. Prahy dverí boli doplnené o podsvietené logo Cupra a pedále sú vyrobené z hliníka.

Štandardom bude bezkľúčový prístup a štart auta, bezdrôtové nabíjanie telefónu, 360-stupňový prehľad oholia auta, osem-palcový dotykový displej infotainmentu s navigáciou, digitálne budíky Digital Cockpit, parkovací asistent a adaptívne tlmiče DCC.

Za príplatok bude k dispozícii aj balík Performance, vďaka ktorému k výbave pribudnú 18-palcové Brembo brzdy s červeným lakovaním strmeňov, vrámci exteriéru budú spätné zrkadlá a zadný spojler s karbónovým dizajnom a podobne tomu môže byť aj v interiéri. Vzhľad uhlíkových vlákien získajú prvky palubnej dosky a kožené sedadlá.

Premiéru si novinka odbije na tohtoročnom autosalóne v Ženeve už začiatkom marca.