Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2018, 15:30

Mazda v Ženeve zaujme. Prinesie kombíkovú "šestku" a prelomový motor

Už len niekoľko týždňov nás delí od očakávaného ženevského autosalónu.

Mazda v Ženeve zaujme. Prinesie kombíkovú "šestku" a prelomový motor
Zdroj: Mazda

Ženevský autosalón sa tradične začne začiatkom marca a sním sa svetu predstaví množstvo zaujímavých automobilov. Veľké plány má aj Mazda, tá si na tohtoročný autosalón pripravila poriadne novinky.

Jednou z nich je modernizovaný model Mazda 6 vo verzii kombi či nový prelomový agregát SkyActiv-X.

Nová praktická "šestka" dostala vrámci exteriéru v prednej časti novú masku hladiča a LED predné svetlomety. V interiéri pribudli nové sedadlá, výduchy klimatizácie a napríklad aj krajšie otočné voliče klimatizácie.

Automobilka sa zamerala aj na podvozok, zníženie hluku v kabíne a nájdeme tu tiež inteligentný tempomat s možnosťou automatického zastavenia a rozjazdu, či 360-stupňovú kameru.

Zdroj: Mazda

​Zatiaľ nie sú známe všetky podrobnosti o faceliftovej Mazde 6, očakáva sa však, že pod kapotu sa usadí agregát z verzie sedan. Pôjde teda pravdepodobne o 2,5-litrový motor SkyActiv-G z modelu CX-9 s výkonom 170 kW a krútiacim momentom 420 Nm.

Do veľkej pozornosti sa má dostať na autosalóne rozhodne aj agregát SkyActiv-X, ktorý pracuje na základe inovatívnej spaľovacej metódy nazývanej Spark Controlled Compression Ignition (SPCCI).

Má ísť pritom o prvý komerčný zážihový motor na svete, ktorý používa kompresné zapaľovanie (kontrolované sviečkou). Technológia kombinuje výhody zážihového agregátu s vysokými otáčkami a čistejšími emisiami, s výhodami naftového motora.

Okrem toho sa na ženevskom autosalóne predstavia aj dve štúdie známe z tokijského autosalónu - Vision Coupe a Kai Concept.