Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2018, 16:00

Elektrický ťahač od Tesly zachytený na videu. Testujú ho už aj na verejných cestách

Na verejnej ceste v uliciach Kalifornie bol na krátkom videu zachytený prototyp ťahača americkej spoločnosti Tesla.

Elektrický ťahač od Tesly zachytený na videu. Testujú ho už aj na verejných cestách
Zdroj: Youtube

Neubehlo veľa týždňov od predstavenia supervýkonného elektro-roadsteru spoločnosti Tesla. Ten akosi zatienil avizovanú premiéru elektrického ťahača Semi Truck od tejto firmy. 

V súčasnosti sa čierny matný prototyp Semi ťahača dokonca podarilo nachytať pri jazde ulicami Kalifornie, konkrétne na Sunnyvale. Je to asi polovica trasy medzi centrálou Tesly v meste Palo Alto a Fremont továrňou.

Aj napriek tomu, že Tesla si získava čoraz viac fanúšikov a tiež objednávok na tento chystaný model, na verejnosť sa Tesla Semi stále dostáva len veľmi zriedkavo. 

Ako sme spomínali, ide zatiaľ o prototyp, pričom by sa výsledný sériová verzia mala dostať do výroby v budúcom roku. Ťahač je špeciálny najmä svojím výkonom, pričom v zrýchlení z nuly na 60 míľ za hodinu (96 km/h) dokáže prekonať aj českú Škodu Octaviu RS.

​Disciplínu zvládne ťahač za päť sekúnd, no iba v prípade, že nie je naložený. Aj vtedy však ide o naozaj výborné parametre - 20 sekúnd.

Sľubovaný dojazd na jedno nabitie je pritom 800 kilometrov a k dispozícii má byť tiež "slabšia verzia" s nižšou cenou a dojazdom asi 480 kilometrov. Novinke nechýba ani sila, na premiére totiž šokovala aj utiahnutím 36 ton ťažkého nákladu.

Nedávno sme vás tiež informovali, že je o nový model veľký záujem. Predobjednávky si spravil napríklad známy výrobca nealkoholických nápojov PepsiCo na približne sto kusov, spoločnosť UPS si objednala asi 125 kusov a celkovo malo byť rezervovaných už viac ako 1200 Semi ťahačov od Tesly.