Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2018, 11:00

Land Rover oslavuje 70 rokov. Našli jeden z vôbec prvých prototypov značky

Ikonický britský výrobca terénnych áut tento prototyp našiel a začal ho reštaurovať.

Land Rover oslavuje 70 rokov. Našli jeden z vôbec prvých prototypov značky
Zdroj: Land Rover

Prvé modely Land Roveru boli predstavené na autosalóne v Amsterdame v roku 1948. Prototypy automobilka poslala do práce, ten na fotkách pracoval niekde vo Walese, potom sa na 63 rokov stratil.

Ide o jeden z troch predvýrobných áut predstavených na autosalóne v Amsterdame v roku 1948. Svet vtedy prvýkrát uvidel nezameniteľný tvar, ktorý pozná na prvý pohľad snáď každý. Veď jeho "vnuk" Defender tak vyzeral až do posledných dní vo výrobe (skončila pred dvoma rokmi).

​"Miesto, kde sa tento automobil nachádzal, bolo počas dlhých rokov zahalené tajomstvom. Vozidlo z výstavy v Amsterdame naposledy jazdilo v 60. rokoch a potom bolo využívané viac ako dvadsať rokov na poliach vo Walese," opisuje Dieter Platzer z českého a rakúskeho zastúpenia značky.

Následne ho kúpil súkromný záujemca, ktorý ho chcel zreštaurovať. Avšak projekt nebol nikdy dokončený, a tak zostal stáť na súkromnej záhrade.

Po prekvapivom objave len pár kilometrov od britského mesta Solihull, kde unikátne vozidlo vyrobili, strávili experti značky niekoľko mesiacov skúmaním firemných archívov, aby preskúmali celú históriu vlastníctva vozidla a potvrdili tak jeho pôvod.

Tím reštaurátorov zvolil špeciálny postup opravy, pretože predprodukčné autá majú niekoľko špecifických komponentov, ktoré boli vyrobené ešte pred samotnými produkčnými vozidlami. Sú to napríklad silnejšie hliníkové pláty karosérie, pozinkovaný podvozok a vyberateľná zadná vaňa.

Patinu chcú technici zachovať, rovnako tak originálnu svetlozelenú farbu, ktorá bola použitá práve v roku 1948.