Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 11:35

Auto budúcnosti s najväčším displejom? Jeho uhlopriečka má viac ako meter

Neznáma značka predstavila zaujímavý koncept automobilu. Tie sú však poväčšine nereálne predobrazy niekedy reálnych modelov.

Auto budúcnosti s najväčším displejom? Jeho uhlopriečka má viac ako meter
Zdroj: Byton

Značka Byton, ktorá doteraz nemala s automobilmi prakticky žiadne skúsenosti, predstavila svoj koncept crossoveru. Čím však zaujal? Jednoznačne ako auto s najväčším displejom. Obrovský tablet v strede áut od Tesly len bledne závisťou pred obrazovkou s uhlopriečkou až 124 centimetrov.

Prvé plány začínajúcich „hráčov“ na poli automobilizmu zvyčajne vyzerajú naozaj neuveriteľne. To je aj prípad značky Byton, ktorá na výstave elektroniky v Las Vegas predstavila koncept crossoveru, ktorý dostal prízvučný názov, Crossover Concept.

​Čím je však taký zaujímavý, nie je ani fakt, že Byton Crossover Concept má mať autonómny režim na úrovni tri s možnosťou rozšírenia na úroveň štyri. Najväčšia zaujímavosť je ukrytá vo vnútri a je to jeho obrovská obrazovka. Tá sa tiahne pozdĺž celej palubnej dosky z jednej strany na druhú a dosahuje na pomery automobilizmu neuveriteľnú uhlopriečku 49 palcov - čiže 124 centimetrov.

K tomu môžete pripočítať obrazovku priamo na volante alebo dve obrazovky na zadnej strane predných sedadiel. Ako je v tomto prípade riešený airbag nie je známe.

Základná cena má byť na úrovni 45-tisíc dolárov (približne 37 500 eur) a budete si môcť vybrať medzi pohonom zadných, alebo všetkých štyroch kolies.

Prvá verzia ponúkne elektromotor s maximálnym výkonom 200 kW (272 koní) a 400 Nm krútiacim momentom, zatiaľ čo druhá dva elektromotory s výkonom 349 kW (474 koní) a 710 Nm krútiacim momentom. Štandardný dojazd 400 kilometrov môžete rozšíriť za príplatok až na 520 km.

Ďalšími futuristickými novinkami sú napríklad odomykanie vozidla pomocou detekcie tváre či kamery vnútri, ktoré na základe detekcie vodiča a spolujazdca nastavia klimatizáciu alebo sedadlo na prednastavenú pozíciu.

Kedy a či vôbec pomerne neznáma značka uvedie model do sériovej podoby je zatiaľ otázne.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.