Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2021, 11:31

Krabica od banánov, nakopnutá mikrovlnka či kotrmelec. Revolučný Fiat má 30 rokov

  • Pred tromi desiatkami rokov predstavil Fiat prelomový model Cinquecento. Nie, to nie je vtip.
  • Táto škatuľa na kolieskach je posledným skutočným miniautom v automobilových dejinách. So všetkými kladmi i zápormi, ktoré toto označenie znamená.
Krabica od banánov, nakopnutá mikrovlnka či kotrmelec. Revolučný Fiat má 30 rokov
Zdroj: Fiat

Fiat 500? To je buď to malé pekné autíčko z 50. rokov, ktoré motorizovalo pol Európy, alebo štýlové retro, s ktorým Fiat dobýva kontinent posledných 15 rokov. Lenže medzi týmito päťstovkami je ešte jedna, skrytá pod názvom Cinquecento, čo v taliančine neznamená nič iné ako práve magické číslo 500, píše iDNES.cz.

Z linky v poľských Tychách začal model vychádzať pred 30 rokmi. A na páse sa ešte stretával s obskúrnym pohrobkom pôvodnej päťstovky - presláveným Maluchom. Fakt je ten, že Taliani už od 70. rokov premýšľali, ako koncept miniauta, ktoré značku v povojnových rokoch preslávilo, posunúť ďalej. V hre bolo elektroauto s kódovým označením X1/23 a neskôr konvenčné X1/79.

​Obe s klasickým konceptom motora vpredu a poháňanou prednou nápravou. Podobným nápadom sa v rovnakom čase zaoberali aj v Poľsku v automobilke FSM. Tej, ktorá vyrábala licenčné Fiaty. Tam vznikol medzi rokmi 1982 – 1986 i koncept Beskid 106. Keď potom taliansky priemyselný obor poľskú fabriku závislú na jeho produktoch prehltol, otvorila sa cesta práve Cinquecentu.

Dizajn od krajčíra ikonických alf

Cesta k zrodu tej „škaredej krabice“ sa otvorila. Ale naozaj škaredej? Pozrite sa pozorne. A ideálne optikou konca 80. rokov. To auto je síce hranaté, ale vlastne celkom sympatické (teda keď má nalakované nárazníky do farby karosérie). A nie, naozaj ho nemalovali školským pravítkom v Poľsku. Naopak. Podpísaný je pod ním Ermanno Cressoni, dlhoročný šéf Centro Stile Alfa Romeo.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.