Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2021, 11:05

Čína má Európu v hrsti, o pár týždňov dôjde horčík. Auto bez neho nevyrobíte

Všetko nasvedčuje tomu, že súčasná čipová kríza v automobilovom priemysle je len zahrievacím kolom pred tým, čo sa na Európu ešte len rúti.

Čína má Európu v hrsti, o pár týždňov dôjde horčík. Auto bez neho nevyrobíte
Zdroj: BMW (ilustračná snímka)

Čína, ktorá je monopolným producentom horčíka, do konca roka výrazne priškrtila jeho produkciu a obmedzila i export. Bude to mať veľmi dramatické dôsledky nielen na výrobu áut v Európe, ale aj pre rad ďalších odvetví. Očakáva sa, že súčasné zásoby horčíka v Nemecku i celej Európe budú vyčerpané na konci novembra 2021.

Je to pritom nemilá správa nielen pre automobilový a letecký priemysel alebo výrobcov elektrobicyklov, ale aj pre stavebníctvo, obalový priemysel a strojárstvo. Nemecké združenie WV Metalle začalo biť na poplach a vyzýva nemeckú vládu k intenzívnym rokovaniam s čínskymi partnermi.

Je však zároveň veľkou otázkou, či bude možné urobiť nápravu tak rýchlo, ako by to bolo potrebné. S obavami situáciu sledujú aj obrovský americký výrobca hliníka Alcoa a dodávateľ hliníkových zliatin Matalco, píše iDNES.cz.

Dôvody sú jasné

Čo sa vlastne stalo? V rámci plnenia emisných cieľov pre rok 2021 v Číne siahli po razantných opatreniach a rozhodli sa do konca tohto roka obmedziť energeticky náročnú výrobu horčíka. Každý, kto vo svojom závode nespĺňal určité štandardy úspory energie, musel prevádzku úplne zavrieť, ďalšie aspoň znížiť produkciu o 60 percent.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.