Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2021, 00:00

Absurdný trend v Afrike. Z katalyzátorov áut tam vyrábajú novú drogu

Novo sa už na svete nekradnú len autá ako také, ale i katalyzátory. V africkom Kongu však túto trestnú činnosť povýšili na ďalší level.

Absurdný trend v Afrike. Z katalyzátorov áut tam vyrábajú novú drogu
Zdroj: Reuters

Krádeže katalyzátorov áut nie sú ničím výnimočným ani u nás, hoci sa toto poškodzovanie a odcudzovanie neradí medzi úplne časté. Zväčša ide v takýchto prípadoch o priekupníkov, ktorí tento dôležitý diel vozidla a jeho výfukového potrubia ukradnú s vidinou následného zisku pri predaji.

K výkupcom zavítajú s odcudzeným katalyzátorom a ten sa väčšinou nepýta na jeho pôvod, môže ísť o pozostatky auta z "totálky" alebo vraku niekde u vás na dvore. Je to síce do veľkej miery naivné, no takto to na mnohých skládkach a u priekupníkov funguje.

Celý diel sa tak môže kradnúť priamo "na objednávku" pre následné osadenie na obľúbené modely či pre jeho vnútornosti, ktoré do veľkej miery tvoria drahé kovy. Proces krádeže je pritom často len otázkou pár sekúnd, za pomoci brúsky sa oba konce odpília od potrubia a za okamih je už zlodej preč.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.