Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2017, 11:21

Číňania tu chcú postaviť piatu automobilku. Pozrite sa, čo vyrábajú

Základnom sú hlavne lacné a malé elektrické autá do mesta. 

Číňania tu chcú postaviť piatu automobilku. Pozrite sa, čo vyrábajú
Zdroj: Zhi Dou

Na Slovensku úplne neznáma, no napríklad v Číne mimoriadne obľúbená značka. Teraz sa navyše snaží dobyť aj európsky trh. Automobilka ZD reálne uvažuje, že u nás na Slovensku postaví svoju novú fabriku, ktorá by vyrábala autá na lokálne trhy.

Hlavný biznis automobilky (asi 90 percent produkcie) je výroba elektromobilov pre programy zdieľania áut v mestách, no pozreli sme sa na to, čo vie ponúknuť aj bežným zákazníkom. Importér tejto značky už existuje aj na Slovensku, no len krátky čas.

Prišiel začiatkom tohto roka a predáva len elektrické autá. Nie je to žiadna Tesla, no sústredí sa na segment, ktorý zatiaľ len teoreticky môže osloviť niektorých zákazníkov na Slovensku. V štatistikách, ktoré máme od ZAP k 30.6. 2017, však nefiguruje ani jeden evidovaný kus.

Problém je, že Slováci obdobné autá takmer vôbec nechcú. Autá od ZhiDou by sme mohli zaradiť do najmenšieho segmentu, kde je Volkswagen Up! alebo Škoda CityGo. Základom je nízka cena A ani Škoda s obrovskou kúpnou silou nevie u nás predávať svoj malý model CityGo, ktorý najpravdepodobnejšie v aktuálnej verzii úplne skončí.

Kľúčom sú západné trhy, kde je o malé mestské autá reálny záujem. Navyše Číňania ich ponúkajú ako elektrické a za veľmi zaujímavú cenu. A to bude kľúčové. Elektrický Smart u nás (bez dotácie) kúpite za 22 tisíc alebo Volkswagen e-up! za 25 tisíc.

Základný model od čínskej automobilky ZD D1 ide od 15 500 eur. V aute sme nesedeli, a tak nedokážeme porovnávať, kde sa „ušetrilo“. Avšak cena môže byť pre niektorých veľká výhoda.

Oproti Volkswagenu, ale aj Smartu má však menší dojazd, ale aj výrazne nižší výkon.  Otázkou pri menších autách je aj bezpečnosť. No kým Volkswagen Up! alebo Smart nájdete pohodlne v EuroNCAP, ZhiDou nie.

Pozrite sa, čo ZhiDou u nás predáva:

ZD D1

Podľa výrobcu ponúka dojazd na úrovni 120 kilometrov, no jeho maximálna rýchlosť je obmedzaná na 85 kilometrov za hodinu a zrýchlenie z 0 na 45 km/h vraj zvládne až pod osem sekúnd. Auto je však mimoriadne malé, na dĺžku má len 2,7 metra a šírka je len 153 centimetrov. 
Cena elektromobilu je od 15 500 eur. 

Zdroj: zd-sr.sk
ZD D2
Pokročilejší model, ktorý disponuje modernejšou technológiou a silnejším elektromotorom. Zrýchlenie na 50 kilometrov za hodinu je pod sedem sekúnd, výkon aute 30 kW a dojazd vraj 257 kilometrov. No nie podľa štandardu NEDC. 
Cena elektromobilu je od 18 490 eur. 
Zdroj: zd-sr-sk
ZD D2s
Podľa výrobcu príde na slovenský trh do konca roka ešte jeden model. Je prakticky takmer totožný s modelom ZD D2. Prebehlo na ňom niekoľko zmien a obmeny dizajnu. 
Cena elektromobilu zatiaľ nie je známa.
Zdroj: zd-sr.sk