Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2017, 14:00

Najnavštevovanejšie mesto sveta chce do roku 2030 zakázať autá so spaľovacím motorom

K mestám, ktoré plánujú zakázať automobily so spaľovacími motormi, sa pridáva ďalšia obľúbená metropola.

Najnavštevovanejšie mesto sveta chce do roku 2030 zakázať autá so spaľovacím motorom
Zdroj: Reuters

Paríž chce do roku 2030 zakázať všetky automobily s benzínovým a naftovým motorom, oznámil to dnes konateľ parížskej radnice zodpovedný za dopravu Christophe Najdovski. Podobný plán ohlásil nedávno pre celé Francúzsko minister životného prostredia, ktorý so zavedením opatrení počíta o desať rokov neskôr.

„Ide o dlhodobé plánovanie ohľadom stratégie, ktoré zníži skleníkové plyny,“ povedal Najdovski. „Doprava je jedným z hlavných zdrojov skleníkových plynov, preto plánujeme do roku 2030 opustiť autá so spaľovacím motorom, respektíve autá na fosílne palivá,“ povedal rozhlasovej stanici France Info.

​Francúzska metropola bude v roku 2024 hostiť letné olympijske hry a do tejto udalosti chce skončiť s naftovými automobilmi, poznamenala agentúra Reuters. Paríž je najnavštevovanejším mestom sveta a trvalo tu žije vyše 2,2 milióna obyvateľov.

Je miesto, kde bola v roku 2015 podpísaná dohoda o ochrane klímy. Tá si za hlavný cieľ kládla prostredníctvom obmedzení emisií skleníkových plynov udržať zvyšovanie teploty výrazne pod dvoma stupňami Celzia v porovnaní s teplotou v predindustrieálnom období.

V celom Francúzsku by sa do roku 2040 mali predstať predávať benzínové aj naftové automobily. Tento cieľ predstavil v júli tohto roka minister životného prostredia Nicolas hulot.