10.10.2017, 15:55

Tesla má problém. Je na roztrhanie a nestíha vyrábať autá

Výrobca elektromobilov sa pýši rekordným štvrťrokom. V treťom kvartáli 2017 predali viac ako 26-tisíc áut. Oproti rovnakému obdobiu roka 2016 predaje Tesly poskočili o 4,5 percenta. 

Tesla má problém. Je na roztrhanie a nestíha vyrábať autá
Zdroj: HN/Drahomír Piok

Od začiatku výroby dodali zákazníkom už  257-tisíc elektromobilov a predbehli tým General Motors. Najväčším výrobcom elektrických áut na svete však ostáva naďalej Nissan. Tesla verí v úspech nového prístupného modelu 3. Najväčším ihriskom budú Spojený štáty americké. Doteraz tu predali 144-tisíc áut.

Produkčné peklo nekončí

Spoločnosť sídliaca v Silicon Valley bojuje s problémami vo výrobe. Elon Musk ho na sociáalnych sieťach popísal veľmi výstižne: „Production hell“. 

Výroba Modelu S sa blíži k maximálnemu potenciálu a zdržiava produkciu Modelu 3. Ten by mal byť ťažiskovým pri ďalšom zlepšení predajných čísel. 

Firma zatiaľ vyrobila len 260 kusov, pričom Musk odhadoval v tomto čase už skompletizovaných 1 630 kusov. Zástupcovia spoločnosti veria v úspešný rozbeh výroby a počnúc decembrom 2017 a predpokladajú až 5 000 vyrobených kusov týždenne. Čo môže byť problém. 

Splniť predobjednávky bude problém 

Automobilka identifikuje a rieši problémy nízkych výrobných čísel. O čo konkrétne ide, neuviedla. Musk sa na margo modelu 3 vyjadril, že ďalšie varianty a „performance“ verzia prídu po polročnom zdržaní. 

Tesle má na Model 3 pol milióna predobjednávok. Kedy ich zákazníci skutočne dostanú, je veľmi otázne. Oficiálne dodacie lehoty boli na úrovni 12 až 18 mesiacov. Splniť ich, vyzerá zatiaľ veľmi nepravdepodobné. 

Pripravené v spolupráci TopSpeed.sk

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.