11.10.2017, 11:00

Chýbajúca STK? Časť poslancov chce znížiť či dokonca odpúšťať pokuty

Opoziční poslanci prišli so zaujímavým návrhom, ktorý by mohol ešte viac zjemniť pokuty za chýbajúcu technickú alebo emisnú kontrolu.

Chýbajúca STK? Časť poslancov chce znížiť či dokonca odpúšťať pokuty
Zdroj: Koláž HN

Opozičné hnutie OĽaNO navrhuje ešte výraznejšie zníženie pokút za neplatnú či chýbajúcu technickú alebo emisnú kontrolu než ministerstvo dopravy. A v niektorých prípadoch aj jej úplné odpustenie.

Zmeny zahrnulo hnutie do pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

V súčasnosti hrozí vodičovi za chýbajúcu či neplatnú emisnú alebo technickú kontrolu v obidvoch prípadoch pokuta vo výške 165 eur. Od 1. januára 2016 pritom platí, že ak majiteľ auta zaplatí do 15 dní dve tretiny z tejto pokuty, považuje sa za uhradenú.

Teraz ministerstvo dopravy v novele zákona navrhuje zmenu v tom, že ak si majiteľ auta dodatočne splní túto svoju povinnosť, čiže absolvuje technickú alebo emisnú kontrolu a zaplatí do 15 dní jednu tretinu z pokuty, táto sankcia sa bude považovať za uhradenú.

OĽaNO však navrhuje ešte výraznejšie zjemnenie pokút. A teda, ak si majiteľ do 15 dní splní svoju povinnosť a podrobí auto technickej alebo emisnej kontrole, pokuta sa bude týmto úkonom považovať za uhradenú v plnej výške.

V prípade, že tak motorista urobí do 30 dní, budú sa považovať za uhradené dve tretiny pokuty a keď tak spraví do 45 dní, bude sa považovať za uhradenú len jedna tretina pokuty.

"Týmto naším pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom v žiadnom prípade nepodporujeme nejakú lajdáckosť obyvateľstva, nechceme, aby po našich cestách chodili autá v zlom technickom stave, a tiež nechceme, aby sa nám zhoršovalo životné prostredie," opísal poslanec OĽaNO Ján Marosz v pondelok na tlačovej konferencii v NR SR.

Hnutiu ide podľa jeho slov o to, aby štát ukázal ľuďom svoju pozitívnu, priateľskú tvár a upozornil ich predtým, ako im dá pokutu. "Hovoríme, aby štát hneď z prvej nefackal," dodal Marosz.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.