06.09.2017, 11:00

V roku 2040 nebudete vlastniť autá, jedine ich volant

Zdieľanie má byť liekom na zápchy a preplnené parkoviská. Autá už nebudeme kupovať, ale požičiavať a zdieľať s ostatnými.

V roku 2040 nebudete vlastniť autá, jedine ich volant
Zdroj: Jaguar Land Rover

Už žiadne kupovanie áut, ktoré bude problém zaparkovať na čoraz viac zaplnených sídliskových parkoviskách. „Naše“ budú len na tú chvíľu, kedy budeme potrebovať niekam prísť, tam auto odložíme a pôjde s ním zas niekto iný. Myšlienkou zdieľania áut (car sharing) sa teraz stále intenzívnejšie zaoberajú aj samotné automobilky.

Britská značka Jaguar Land Rover teraz predstavila jednu z vízii: náš bude jedine volant, ktorý si do požičaného auta prinesieme. Bude to totiž zároveň akýsi náš asistent pre dopravu.

Ten vám napríklad založí členstvo v klube jaguáristov a landroveristov, v ktorom okrem rôznych ďalších funkcií nájdete tiež ponuku na zdieľanie auta s ostatnými z vášho okolia.

Sayer, ako ho tvorcovia pomenovali, je vybavený hlasovo ovládaným systémom umelej inteligencie. Má vedieť vykonať stovky úloh. Potrebujete sa zajtra o ôsmej hodine dostať na schôdzku vzdialenú dve hodiny od domu? Požiadajte Sayera a on všetko naplánuje: kedy vstanete, kedy k vám príde autonómne ovládané auto a odporučí vám úseky ciest, na ktorých môžete prevziať riadenie a užiť si tak jazdu krajinou.

„Tento špeciálny volant nesie meno po jednom z najvýznamnejších dizajnérov značky Jaguar, Malcolmovi Sayerovi, ktorý pre britskú značku pracoval v rokoch 1951 až 1970,“ vysvetľuje Dieter Platzer, PR manažér pre Českú republiku. Malcolm Sayer je okrem toho autorom najslávnejšieho modelu značky všetkých čias, Jaguaru E-Type.

Ako uvádza automobilka vo svojej tlačovej správe, inteligentný volant Sayer by mal predstavovať dopravu budúcnosti od roku 2040. Koncept má mať svoju premiéru počas Tech Festu v londýnskom Central Saint Martins, ktorý sa koná od 8. do 10. septembra.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.